Ion Nicolaescu, al 14-lea gol al sezonului în Israel!

01 feb 2023 de Victor Daghi

Internaționalul moldovean Ion Nicolaescu a marcat astăzi un gol pentru echipa sa, Beitar Ierusalim, în meciul cu Hapoel Afula, contând pentru prima manșă a sferturilor de finală ale Cupei Israelului. Atacantul moldovean a punctat pentru 2-0 în minutul 63 și a fost coautor la primul gol marcat de ivorianul Zai Thomas în minutul 11. Beitar a învins cu 4-0, iar meciul retur va avea loc pe 1 martie.

Jucătorul moldovean a ajuns la cota 14 goluri în 18 meciuri jucate în actuala stagiune. Anterior, Nicolaescu și-a trecut numele pe lista marcatorilor în 7 partide din campionatul Israelului (Ligat Ha’Al), 2-3 cu Maccabi Bnei Raina, 1-2 cu Hapoel Hadera, 2-0 cu Ironi Kiryat Shmona, 2-0 cu Ashdod, 1-4 cu Maccabi Haifa, 6-3 cu Maccabi Netanya, 3-2 cu Sektzia Nes Tziona, într-un joc din Toto Cup Ligat Al, 1-3 cu Ironi Kiryat Shmona și în Cupa Israelului, 4-0 cu Kafr Qasim.

Vă reamintim, Ion Nicolaescu s-a transferat pe 23 septembrie 2022 la Beitar Ierusalim de la DAC 1904 Dunajská Streda (Slovacia). Atacantul moldovean a semnat un contract pe un an, cu opțiunea de prelungire.

Nicolaescu a mai evoluat în Israel, la Maccabi Petah Tikva, pentru care a jucat, în anul 2022, 15 meciuri și a marcat 5 goluri.

Anterior atacantul de 24 de ani născut la Chișinău a mai jucat la Zimbru Chișinău, Shakhtyor Soligorsk, FC Vitebsk (ambele, Belarus) și DAC 1904 Dunajská Streda (Slovacia). Cu Shakhtyor a devenit deținător al Cupei Belarusului și vicecampion național, iar cu DAC 1904 Dunajská Streda – vicecampion al Slovaciei. A jucat pentru Naționalele U19 (8 meciuri), U20 (1 partidă) și U21 (3 jocuri).

Pentru naționala Moldovei evoluează din anul 2018, iar de atunci el a disputat 31 de meciuri și a marcat 9 goluri.

Colaj: Beitar Ierusalim