Ion Nicolaescu, “dublă” pentru Beitar!

31 dec 2022 de Victor Daghi

Internaționalul moldovean Ion Nicolaescu confirmă forma bună în care se află la acest sfârșit de an! El a reușit să marcheze azi, în minutele 32 și 43, golurile de 2-1 și 3-1 în meciul pe care echipa sa, Beitar Ierusalim, l-a jucat cu Sektzia Nes Tziona în etapa a 16-a din Ligat Ha’Al, prima divizie din Israel. Beitar a învins cu 3-2 și cu 19 puncte a urcat pe locul 5 în clasament.

Atacantul moldovean a ajuns la cota 13 goluri în 13 meciuri jucate în actuala stagiune. Anterior, Nicolaescu și-a trecut numele pe lista marcatorilor în 6 partide din campionatul Israelului (Ligat Ha’Al), 2-3 cu Maccabi Bnei Raina, 1-2 cu Hapoel Hadera, 2-0 cu Ironi Kiryat Shmona, 2-0 cu Ashdod și 1-4 cu Maccabi Haifa, 6-3 cu Maccabi Netanya, într-un joc din Toto Cup Ligat Al, 1-3 cu Ironi Kiryat Shmona și în Cupa Israelului, 4-0 cu Kafr Qasim.

Nicolaescu, cu 11 goluri, conduce în clasamentul golgheterilor din Ligat Ha’Al!

Vă reamintim, Ion Nicolaescu s-a transferat pe 23 septembrie la Beitar Ierusalim de la DAC 1904 Dunajská Streda (Slovacia). Atacantul moldovean a semnat un contract pe un an, cu opțiunea de prelungire.

Nicolaescu a mai evoluat în Israel, la Maccabi Petah Tikva, pentru care a jucat, în anul 2022, 15 meciuri și a marcat 5 goluri.

Anterior atacantul de 24 de ani născut la Chișinău a mai jucat la Zimbru Chișinău, Shakhtyor Soligorsk, FC Vitebsk (ambele, Belarus) și DAC 1904 Dunajská Streda (Slovacia). Cu Shakhtyor a devenit deținător al Cupei Belarusului și vicecampion național, iar cu DAC 1904 Dunajská Streda – vicecampion al Slovaciei. A jucat pentru Naționalele U19 (8 meciuri), U20 (1 partidă) și U21 (3 jocuri).

Pentru naționala Moldovei evoluează din anul 2018, iar de atunci el a disputat 31 de meciuri și a marcat 9 goluri.