• Support National Team

Campionatul Mondial. 6 zile până la start. Cei mai buni golgheteri ai fiecărei ediții

14 noi 2022 de vlad.panus

Germanul Miroslav Klose este golgheterul all-time al Campionatului Mondial, cu 16 reușite la turneele finale din 2002, 2006, 2010 și 2014. Pe locurile 2 și 3 se situează brazilianul Ronaldo, cu 15 goluri și germanul Gerd Muller, cu 14 reușite.

Cu 6 zile înainte de startul Campionatului Mondial din Qatar, site-ul FMF.md vă prezintă lista celor mai buni golgheteri ai fiecărei ediții a competiției.

2018Harry Kane (Anglia)Rusia6

Vă prezentăm clasamentul celor mai buni marcatori din istoria campionatului mondial.

Gary Lineker (Anglia)10121986, 1990
Teófilo Cubillas (Peru)10131970, 1978, (1982)
Thomas Müller (Germania)10162010, 2014, (2018)
Grzegorz Lato (Polonia)10201974, 1978, 1982

Ziua de 8 iulie 2014 va rămâne definitiv în istoria fotbalului mondial și mai ales a celui german! În minutul 23 al semifinalei Brazilia - Germania 1-7 de la CM 2014, atacantul Miroslav Klose a majorat diferența la 2-0 și a înscris, astfel, cel de-al 16-lea său gol la Campionatele Mondiale, depășind cu un gol recordul all-time deținut de Ronaldo Nazario (15).

La scurt timp după momentul unic al lui Klose, nemții s-au dezlănțuit. Au marcat pentru 3-0 prin Kroos, care a majorat diferența în minutul 26 la 4-0. Până în minutul 28 s-a făcut 5-0, grație lui Khedira, dar s-a terminat 7-1, cel mai dezechilibrat scor dintr-o semifinală de CM!

Născut în Polonia, la Opole, pe 9 iunie 1978, Klose a jucat de-a lungul carierei sale la SG Blaubach-Diedelkopf (1997-1998), FC 08 Homburg (1998-1999), Kaiserslautern (1999-2004), Werder Bremen (2004-2007), Bayern Munchen (2007-2011) și Lazio (2011-2016).

A jucat 137 de meciuri la echipa națională, reușind să marcheze 71 de goluri. Primul l-a dat în martie 2001, într-o partidă din preliminariile CM 2002, cu Albania (2-1). Miro Klose a fost desemnat "Fotbalistul anului" în Germania în 2006, când a fost golgheterul Bundesligii, iar în 2006 a fost golgheterul Cupei Mondiale, pe teren propriu.

Miroslav Close (Germania). Foto: fifa.com