• Support National Team

LIVE 17:00. CSF Bălți – Petrocub

12 sep 2022 de Victor Daghi

CSF Bălți și Petrocub Hîncești se întâlnesc astăzi, de la ora 17:00, în ultimul meci al etapei a VII-a a Super Ligii. Partida de pe stadionul Municipal din Bălți va fi transmisă de platforma media ligatv.md.

Această partidă programată pentru 10 septembrie a fost întreruptă în minutul 25, la scorul 0-0, din cauza condițiilor meteorologice precare. S-a decis ca partida să continue, conform regulamentului, din minutul 25, luni, 12 septembrie, de la ora 17.00.

Avancronica meciului o găsești AICI.

Componențele echipelor

CSF Bălți: 1.Victor STRAISTARI, 8.Ruslan CHELARI, 10.Zotsara RANDRIAMBOLOLONA, 11.Daniel DANU, 18.Vadim GULCEAC, 21.Petru NEAGU, 22.Andrei RUSNAC (c), 31.Wellington Matsukichi DA SILVA TAIRA, 32.Valeriu GAIU, 44.Denis FURTUNA, 64.Ivan VOROPAI
Rezerve: 16.Artur NAZARCIUC, 2.Alvaro BELY MEDINA 7.Vadim YAKOVLEV, 17.Serghei MIȘCOV, 19.Chinaza Miracle NWAUTOBO, 24.Serafim COJOCARI, 77.Nichita PICUS
Antrenor: Serghei CEBOTARI

Petrocub: 99.Igor MOSTOVEI, 4.Victor MUDRAC, 9.Vladimir AMBROS (c), 10.Alexandru BEJAN, 11.Sergiu PLATICA, 17.Victor BOGACIUC, 21.Maxim POTÎRNICHE, 73.Ioan-Călin REVENCO, 90.Ion JARDAN, 97.Marius IOSIPOI, 98.Maxim COJOCARU
Rezerve: 29.Cristian AVRAM, 5.Cristian AXENTI, 6.Ianuș JAMAN, 7.Tudor BUTUCEL, 13.Artem FEDOROV, 23.Mihai LUPAN, 77.Ruslan BÂNZARU, 93.Constantin SANDU, 94.Corneliu COTOGOI

Antrenor: Ivan TABANOV

Arbitru: Andrei COJOCARU
Asistenți: Victor LUCHIȚA și Tudor BOLOGA
Al 4-lea oficial: Denis IVLEV

Un caz asemănător a avut loc 2 ani în urmă, la Hîncești. Partida din manșa tur a semifinalelor Cupei Moldovei, Petrocub - Sheriff, a fost amânată din cauza ploii torențiale, care a inundat gazonul stadionului Municipal din localitate, făcându-l impracticabil. Meciul a fost întrerupt în minutul 28, la scorul de 0-0, iar echipele au fost trimise la vestiare.

Comitetul de Urgenţă al FMF a decis atunci reluarea meciului a doua zi, pe stadionul Zimbru. Partida a fost reluată din momentul întreruperii, iar Petrocub a învins cu 1-0, datorită golului marcat de Iaser Țurcan în min. 32. În retur, tiraspolenii au câștigat cu 2-1, dar Petrocub a fost echipa care s-a calificat în finală, datorită golului marcat în deplasare. Echipa din Hîncești a cucerit atunci trofeul, 0-0, 5-3 la penalty în finala cu Sfîntul Gheorghe.