Meciul Petrocub - Sheriff a fost întrerupt și amânat. Partida se va relua luni, 22 iunie, de la aceeași oră

22 iun 2020 de Sandu Grecu

Partida din manșa tur a semifinalelor Cupei Moldovei Orange, Petrocub - Sheriff, a fost amânată din cauza ploii torențiale de la Hîncești, care a inundat gazonul stadionului Municipal din localitate, făcându-l impracticabil.

Meciul a fost întrerupt în minutul 28, la scorul de 0-0, iar echipele au fost trimise la vestiare. După o jumătate de oră, oficialii partidei au decis că partida nu poate continua în condițiile meteo create.

Astfel, potrivit Regulamentului Cupei Moldovei Orange, p. 1.34 și al Campionatului R.Moldova, ediția 2019, p. 15.15, arbitrul principal împreună cu Delegatul și Observatorul partidei au decis că meciul trebuie să fie reluat a doua zi, luni, 22 iunie 2020, cu începere de la ora programată iniţial. Meciul va fi reluat din momentul întreruperii (din minutul întreruperii meciului, același loc, aceiași poziție de unde a fost întrerupt meciul). Raportul meciului rămâne fără schimbări.