Asistenți: Vasili ERMIȘCHIN și Denis BORISOV

Milsami: 1.Emil TÎMBUR, 8.Gheorghe ANDRONIC, 14.Vadim DIJINARI, 16.Alexandru ANTONIUC, 18.Petru RACU, 19.Dan PÎSLA, 20.Vitus AMOUGUI, 22.Sergiu ISTRATI, 23.Vadim BOLOHAN (c), 84.Igor BONDARENCO, 98.Igor LAMBARSCHI

Rezerve: 31.Victor BUGA, 7.Nichita IURAȘCO, 10.Alexandru DEDOV, 11.Mamadou Harouna CAMARA, 15.Sergiu NAZAR, 24.Eugen ZASAVIȚCHI, 27.Ștefan EFROS

Antrenor: Serghei DUBROVIN

Zimbru: 12.Silviu ȘMALENEA, 3.Ștefan BURGHIU (c), 7.Armen HOVHANNISYAN, 8.Fahd EL BAHJA, 10.Rachid BALDE, 11.Olavio Fernandes DE PIHNO GOMES, 14.Ivan BUHA, 19.Christos MITSIS, 20.Beli MURIQI, 22.Alexandru GĂU, 23.Samuel-Giani ZIMȚA

Rezerve: 35.Denis VORNIC, 2.Cristian URSU, 4.Vladislav ZAVALIȘCA, 6.Vlad RĂILEANU, 9.Cristian DANI, 15.Davit NALBANDYAN, 17.Tudor PAVALACHI, 18.Gheorghe ANTON, 25.Nichita HOLODOV, 27.Dumitru ROGAC, 33.Daniel MUNTEAN

Antrenor: Michele BON

Milsami Orhei și Zimbru Chișinău se întâlnesc astăzi, de la ora 16:00, în primul meci al etapei a XXV-a a Diviziei Naționale. Partida de la stadionul CPSM din Vadul lui Vodă va fi transmisă GRATIS de site-ul nostru.

În Divizia Națională, Milsami și Zimbru au disputat 41 de meciuri directe.

Primul a avut loc pe 22 august 2009, la Chișinău, și s-a încheiat la egalitate 1-1. Alexandru Maximov a deschis scorul în minutul 50 pentru Viitorul (așa s-a numit formația orheiană în perioada 2005-2010), iar Radu Catan a stabilit scorul final în minutul 58.

În total, Milsami a obținut 22 de victorii, Zimbru - 11, iar alte opt partide s-au încheiat la egalitate. Golaverajul este favorabil "vulturilor roșii": 46-33.

Clubul din Orhei a obținut 9 victorii și o remiză în ultimele 10 partide directe din Divizia Națională. Ultima dată “galben-verzii” au câștigat de la Milsami în campionat mai mult de 3,5 ani în urmă, mai exact pe 30 septembrie 2018. Echipa antrenată atunci de tehnicianul român Sorin-Dorel Colceag a învins la Chișinău cu 2-0, formația lui Veaceslav Rusnac. Golurile au fost marcate de francezul Joao Tiago Almeida Teixeira și Ilie Damașcan.

În Cupa Moldovei, Milsami și Zimbru s-au intâlnit de două ori.

Pe 23 mai 2018, cele două echipe s-au întâlnit în finala Cupei MoldoveiÎnvingătoarea s-a decis în prelungiri, când Maxim Antoniuc a reușit o “dublă” și a adus trofeul pentru Milsami.

Iar 8 zile în urmă, Milsami a învins Zimbru cu 3-0 în sferturile de finală ale Cupei Moldovei Moldtelecom. Golurile formației orheiene au fost marcate de Sergiu Istrati, Igor Lambarschi și Mamadou Harouna Camara.

Ambele formații s-au duelat și în Cupa Federației 2020. Zimbru s-a impus categoric cu 5-0 prin golurile lui Ion Postica, Alexandru Vacarciuc, Nichita Murovanîi (dublă) și Boubacar Traore.

Milsami a fost învinsă de Petrocub cu 1-0 în ultima etapă și cu 43 de puncte, se clasează pe locul 3.

Echipa antrenată de Serghei Dubrovin a fost învinsă în ultimele 4 meciuri din Divizia Națională.

Mijlocașii Alexandru Dedov și Vitus Amougui au drept de joc în meciul de azi, după ce au fost suspendați în etapa trecută, pentru cumul de cartonașe galbene.

Atacantul Sergiu Istrati continuă să conducă în clasamentul golgheterilor, cu 12 goluri, împreună cu Vladimir Ambros de la Petrocub.

De partea cealaltă, Zimbru a remizat cu Sheriff (1-1) în ultima etapă de campionat și cu 24 de puncte, se situează pe locul 7 în clasament.

Nicio televiziune din Republica Moldova nu și-a manifestat interesul pentru a transmite Divizia Națională, toate meciurile din partea a doua a campionatului Moldovei și Cupei Moldovei Moldtelecom vor putea fi urmărite doar online, contra plată, pe platforma media divizianationala.tv. În același timp, câte un meci din fiecare etapă va fi disponibil gratis.