• Support National Team

Masculin (Naționale)

Declarația lui Serghei Cleșcenco după meciul cu Malta

13 oct 2024 de Reporter FMF

Moldova a cedat în meciul cu selecționata Maltei din cadrul Ligii Națiunilor. Partida de pe Stadionul Național din Ta Qali s-a încheiat cu scorul de 1-0 în favoarea maltezilor. După încheierea meciului, selecționerul Serghei Cleșcenco a făcut o scurtă declarație pentru site-ul FMF.md.

Din păcate, atunci când înainte de un meci, toți, inclusiv echipa, încep să numere punctele care ne-ar asigura promovarea și cred că un egal ar fi suficient, practica ne demonstrează contrariul. Așa s-a întâmplat și astăzi. Malta a meritat victoria. Au arătat dorință, viteză și o mai bună coordonare pe teren. Ne-au depășit la multe capitole. Dacă în prima repriză am fost activi în atac, în repriza a doua, după schimbări, lucrurile nu au mers așa cum ne-am dorit. Urmează meciul decisiv cu Andorra. Știm că nu va fi ușor, mai ales după experiența de la Chișinău.”, a declarat Serghei Cleșcenco pentru fmf.md.

Amintim că Naționala Moldovei a debutat cu dreptul în campania UEFA Nations League, ediția 2024/25. Tricolorii au învins reprezentativa din Malta cu scorul de 2-0, în partida de la Chișinău, din 7 septembrie. Iar la 10 octombrie s-au impus în fața Andorrei cu 2-0. Pentru tricolori urmează ultimul meci din cadrul competiției contra selecționatei din Andorra. Partida va avea loc pe 16 noiembrie pe Stadionul Național din Andorra, începând cu ora 19:00 (ora Moldovei).