• Поддержи национальную сборную

Socca EuroCup 2024. S-au stabilit semifinalistele competiției. Ziua 4. Rezultatele meciurilor

11 mai 2024 de Serghei Cipilencu

Știrea se actualizează...

Naționala Moldovei la Socca a pierdut meciul din faza optimilor de finală contra reprezentativei din Italia, scor 2-5. Astfel băieții noștri încheie evoluția la turneul Socca EuroCup ediția 2024. Italienii aveau la pauză un avantaj de 3 goluri, însă în metanul secund Vadim Cricimari reduce din diferență în minutul 22. Apoi însă italienii măresc avantajul cu încă alte două reușite și deja pe final de meci în minutul 37, Ghenadie Ploniș înscrie ultimul gol pentru echipa noastră la acest turneu. Confruntarea se încheie cu scorul de 2-5 în favoarea naționalei din Italia. În ziua a 4-a a turneului Socca EuroCup 2024 urmează faza sferturilor de finală, unde se vor decide semifinalistele competiției. Echipele calificate în semifinală sunt Oman, Kazakhstan, România și Croația.

Moldova - Italia 2-5 (0-3)

Au marcat: Vadim Cricimari (22), Ghenadie Ploniș (37) / Daniel Araujo (3), Fabiano Barretto (6, 36), Jorge Fernandes (12, 26)

11 mai. Ora 16:25. Arena FMF, Parcul „La Izvor”, Chișinău.

Arbitru: Mareks Kere (Letonia)

Asistent: Simon Grlec (Slovenia)

Moldova: 1.Artiom Cubani, 3.Victor Negara, 5.Vitalie Plămădeală (C), 6.Victor Stropșa, 7.Vadim Cricimar, 8.Vitalie Tonu, 9.Ghenadie Ploniș, 10.Sergiu Tacot, 11.Petru Popescu, 12.Aristian Ciobanu, 13.Andrei Stratan, 14.Dumitru Graur, 15.Marius Condruc, 16.Dumitru Cucoș

Antrenor: Sergiu Tacot

Italia: 1.Luca Scerbo, 3.Faustos Lo Gri, 4.Giuseppe Gallinica, 6.Fabiano Barretto, 7.Angelo Creaco, 8.Nikola Di Sanza, 9.Jorge Fernandes, 10.Alessandro Gallinica, 11.Daniel Araujo, 12.Anthony Tiberio, 13.Izac Riberio, 14.Silon De Moraes, 15.Riccardo Caldarella

Antrenor: Claudio Gallinica

Potrivit regulamentului competiției, cele 22 naționale au fost împărțite în 5 grupe: 3 grupe a câte 4 echipe și 2 grupe a câte 5 echipe. Din fiecare grupă se vor califica în play-off primele 3 echipe, iar din grupele cu câte 5 formații se va califica în optimi și echipa de pe locul 4 cu cel mai bun punctaj. Vor urma sferturile, semifinalele și marea finală programată pe 12 mai, de la ora 20:00.

Rezultatele meciurilor pentru ziua a 4-a a turneului Socca EuroCup 2024, 1/8de finală, sâmbătă, 11 mai:

Optimi de finală:

11.00  Turcia - Oman 0-2  (S. Alshahri 7, 10)

12.05  Ungaria - Bulgaria 2-6  (D. Huszty 17, M. Czerman 25 / I. Agushev 11, D. Videv 16, T. Anzhelov 30, Y. Hristov 38, A. Stepanov 39, V. Emanuilov 42)

13.10  Kazakhstan - Spania 2-1 (I. Islambek Kulekemov 20, A. Zhuldybayev 33 / M. Fuentes 40)

14.15  Ucraina - Germania 0-1 (T. Sulmer 41)

15.20  România - Lituania 2-0 (R. Andronic 14, R. Burciu 42)

16.25  MOLDOVA- Italia 2-5 (Vadim Cricimari 22, Ghenadie Ploniș 37 / Daniel Araujo 3, Fabiano Barretto 6, 36, Jorge Fernandes 12, 26)

17.30  Croația - Cipru 2-0 (A. Kovacevic 29, D. Medak 41)

18.35  Georgia - Serbia 1-4 (G. Jinikashvili 41 / I. Jelic 4, 19, 35, D. Damjanovic 17)

Amintim că Naționala Moldovei la Socca a avut un parcurs intens în grupa A. Moldova a învins reprezentativa Portugaliei cu scorul 3-1, în meciul său de debut la turneului internațional Socca EuroCup 2024. Jhonatan Dias a deschis scorul în minutul 27, după un șut puternic în poarta lui Artiom Cubani, dar moldovenii au egalat în minutul 31 prin reușita lui Andrei Stratan. După două minute de joc, Dumitru Graur a mărit avantajul și scorul final a fost de 2-1 în favoarea „tricolorilor”. La finalul partidei, Petru Popescu pune punct meciului cu o reușită în minutul 40 prin golul său dintr-o semifoarfecă, din pasa lui Sergiu Tacot. În al doilea meci contra naționalei din Turcia, echipa noastră a pierdut la limită, scor 0-1. Meciul cu numărul trei pentru băieții noștri a fost unul rezultativ, iar partida cu Georgia s-a încheiat cu scorul de 2-2. Golurile pentru naționala noastră au fost marcate de Petru Popescu și Ghenadie Ploniș în minutul 36, respectiv 37. Astfel Moldova a înregistrat o victorie o înfrângere și un rezultat de egalitate în faza grupelor. A acumulat 4 puncte, iar golaverajul este de 5-4 în favoarea băieților noștri.

Rezultatele meciurilor pentru ziua a 4-a a turneului Socca EuroCup 2024, 1/4 de finală, sâmbătă, 11 mai:

Sferturi de finală:

19.40 Oman - Bulgaria 3-1 (H. Fadhil 24, 33, S. Alshahri 41 / D. Videv 9)

20.45 Kazakhstan - Germania 1-1 (B. Pishkar 34 / H. Hebbeker 20) (bulituri 2-1)

21.50 România - Italia 1-1 (L. Daraban 29 / D. Araujo 17) (bulituri 4-3)

22.55 Croația - Serbia 3-2 (E. Husaric 5, A. Kovacevic 10, 31 / M. Perendija 34, D. Milovanovic 39)

Programul semifinalelor a turneului Socca EuroCup 2024, duminică, 12 mai:

11.40 Oman - Kazakhstan

12.45 România - Croația

FINALA MICĂ. 18.45. MECIUL PENTRU LOCUL 3

FINALA MARE. 20.00. FINALA SOCCA EUROCUP

PROGRAMUL MECIURILOR (click)

Turneul internațional Socca EuroCup este organizat pentru a doua oară de către International Socca Federation (ISF), în colaborare cu Socca Moldova și Federația Moldovenească de Fotbal. La competiție vor participa 22 selecționate europene de top la mini-fotbal (socca). În ultimii trei ani stadionul din parcul La Izvor a găzduit cu succes calificările Campionatului European de fotbal pe plajă, Divizia B, precum și turneul internațional Amoliga Nations Cup.

Socca EuroCup 2024. Ziua 2. Rezultatele meciurilor

LIVE Socca EuroCup 2024. Moldova se califică în runda play-off. Ziua 3

LIVE 16:25. Socca EuroCup 2024. Moldova își încheie evoluția în faza optimilor de...