• Поддержи национальную сборную

Socca EuroCup 2024. Ziua 3. Rezultatele meciurilor

10 mai 2024 de Serghei Cipilencu

Naționala Moldovei la Socca a remizat cu reprezentativa Georgiei, scor 2-2, în ultimul meci al turneului internațional Socca EuroCup 2024. Nika Dzalamidze a deschis scorul în minutul 26, ca mai apoi Giorgi Qurdadze să dubleze avantajul. Însă băieții noștri au găsit puteri să marcheze de două ori în poarta lui Giorgi Nadiradze și să obțină o remiză frumoasă. Golurile au fost marcate de Petru Popescu și Ghenadie Ploniș în minutul 36, respectiv 37. Echipa noastră se califică în faza eliminatorie de pe poziția a 3-a. Pentru formația antrenată de Sergiu Tacot urmează primul meci din runda play-off, unde „tricolorii” se vor duela cu reprezentativa similară a Italiei. Duelul va avea loc sâmbătă, 11 mai, de la ora 16:25.

Meciurile jucate azi în ziua a 3-a a competiției Socca EuroCup 2024, sunt ultimile confruntări ce vor conta pentru faza grupelor. Astfel echipele calificate în faza eliminatorie vor juca sâmbătă, 11 mai conform programului acestui turneu.

Potrivit regulamentului competiției, cele 22 naționale au fost împărțite în 5 grupe: 3 grupe a câte 4 echipe și 2 grupe a câte 5 echipe. Din fiecare grupă se vor califica în play-off primele 3 echipe, iar din grupele cu câte 5 formații se va califica în optimi și echipa de pe locul 4 cu cel mai bun punctaj. Vor urma sferturile, semifinalele și marea finală programată pe 12 mai, de la ora 20:00.

Moldova - Georgia 2-2 (0-0)

Au marcat: Petru Popescu (36) Ghenadie Ploniș (37) / Nika Dzalamidze (26) Giorgi Qurdadze (35)

10 mai. Ora 20:00. Arena FMF, Parcul „La Izvor”, Chișinău.

Arbitru: Torsten Gunther (Germania)

Asistent: Norbert Medve (Ungaria)

Moldova: 1.Artiom Cubani, 3.Victor Negara, 5.Vitalie Plămădeală (C), 6.Victor Stropșa, 7.Vadim Cricimar, 8.Vitalie Tonu, 9.Ghenadie Ploniș, 10.Sergiu Tacot, 11.Petru Popescu, 12.Aristian Ciobanu, 13.Andrei Stratan, 14.Dumitru Graur, 15.Marius Condruc, 16.Dumitru Cucoș

Antrenor: Sergiu Tacot

Georgia: 1.Giorgi Nadiradze, 3.Erekle Sultanishvili, 4.Mikheil Topuria, 6.Otar Khutsishvili, 7.Giorgi Qurdadze, 8.Giorgi Dumbadze, 9.Giorgi Jinikashvili, 10.Nika Dzalamidze, 11.Luka Bogveli, 12.Nikoloz Shurgaia, 13.Ezmar Nadiradze, 18.Giorgi Napishvili, 22.Giorgi Navalovski, 24.Giorgi Ivanishvili

Astăzi au fost jucate 14 meciuri din cadrul turneului Socca EuroCup 2024:

10.00. Kazakhstan - Belgia 9-2 (A. Yelemesov 5,  I. Islambek Kulekemov 9, 14, 21, S. Mazhitov 11,  A. Zhuldybayev 20, Z. Nurgaziyev 23, 34, S. Zhamankulov 37 / J. Quina 29)

11.00. Oman - Cipru 1-3 (A. Alhaddad 23 / T. Kebbe 15, A. Constantinides 21, I. Iosif 33)

12.00. Serbia - Franța 4-3 (D. Damjanovic 11, 23, 36, M. Smiljanic 28 / O. Belbachir 24, A. Jastier 33, M. Vamba 38)

13.00. Albania - Lituania 1-3 (E. Leci 26 / I. Rastutis 23, I. Maleckas 33, J. Zagurskas 42)

14.00. Luxembourg - Spania 0-7 (M. Agudo 6, J. Lopez 7, 29, E. Alvarez 18, M. Teran 23, M. Fuentes 33, F. Gomez 34)

15.00. Croația - Bulgaria 3-3 (S. Perisic 2, B. Vidicek 17, D. Medak 19 / P. Kuzov 5, S. Minchev 15, 34)

16.00. Turcia - Portugalia 2-0 (R. Uzun 27, D. Aslan 41)

17.00. Irlanda - Ungaria 3-7 (O. Proudfoot 8, D. Heelan 19, S. Watkin 36 / E. Nyilas 6, R. Jager 11, M. Szabo 16, D. Huszty 19, 26, 37, T. Soron 28)

18.00. Kazakhstan - Oman 3-2 (A. Murzabekov 14, N. Doszhanov 20, B. Ismailov 29 / S. Alshahri 35, A. Alhaddad 41)

19.00. Cipru - Italia 1-4 (C. Kouloumbris 4 / J. Santos 9, D. Araujo 18, 29, 36)

20.00. MOLDOVA - Georgia 2-2 (P. Popescu 36, G. Ploniș 37 / N. Dzalamidze 26, G. Qurdadze 35)

21.00. România - Germania 2-1 (I. Barculet 20, R. Andronic 33 / H. Hebbeker 39)

22.00. Albania - Serbia 1-4 (A. Gapi 11 / M. Dimitrijevic 6, I. Jelic 6, 35, D. Damjanovic 12)

23.00. Franța - Ucraina 0-1 (D. Khrul 39)

CLASAMENTUL ȘI REZULTATELE MECIURILOR LE PUTEȚI VEDEA AICI (click)

Amintim că Naționala Moldovei la Socca a învins reprezentativa Portugaliei cu scorul 3-1, în meciul său de debut la turneului internațional Socca EuroCup 2024. Jhonatan Dias a deschis scorul în minutul 27, după un șut puternic în poarta lui Artiom Cubani, dar moldovenii au egalat în minutul 31 prin reușita lui Andrei Stratan. După două minute de joc, Dumitru Graur a mărit avantajul și scorul final a fost de 2-1 în favoarea „tricolorilor”. La finalul partidei, Petru Popescu pune punct meciului cu o reușită în minutul 40 prin golul său dintr-o semifoarfecă, din pasa lui Sergiu Tacot. În al doilea meci contra naționalei din Turcia, echipa noastră a pierdut la limită, scor 0-1. Meciul cu numărul trei pentru băieții noștri a fost unul rezultativ, iar partida cu Georgia s-a încheiat cu scorul de 2-2. Golurile pentru naționala noastră au fost marcate de Petru Popescu și Ghenadie Ploniș în minutul 36, respectiv 37.

Programul meciurilor pentru ziua a 4-a a turneului Socca EuroCup 2024, 1/8de finală și 1/4 de finală, sâmbătă, 11 mai: