Rață, gol și penalty ratat în România

12 noi 2023 de Sandu Grecu

Capitanul Naționalei, Vadim Rață a înscris astăzi un gol pentru echipa sa, FC Voluntari, în Superliga românească. Internaționalul moldovean a marcat din penalty, la Botoșani, într-un meci care s-a încheiat la egalitate 3-3. Rață ar fi putut deveni eroul partidei, dacă nu ar fi ratat o lovitură de la 11 metri în prelungire, în minutul 97.

FC Voluntari este pe locul 13 după 16 etape, cu 17 puncte.

Acesta este primul gol marcat de mijlocașul moldovean în actuala ediție a Superligii românești.
Vadim Raţă s-a născut la 5 mai 1993, în Chişinău. A început să practice fotbalul la CSCT Buiucani, după care a ajuns la Academia lui Sheriff Tiraspol. A jucat la Sheriff, FC Tiraspol, Zaria Bălţi și Speranţa Nisporeni, iar în 2018 a ajuns la Milsami Orhei. Cu Sheriff a devenit dublu campion național (2012 și 2013), iar cu Milsami a câștigat Cupa Moldovei în anul 2018.

În februarie 2019 s-a transferat în România, la Chindia Târgovişte, pentru care a evoluat 89 de partide, a înscris 5 goluri şi a oferit două pase de gol. În iulie 2021 el a semnat cu FC Voluntari, de la care s-a transferat la FCSB pentru o scurtă perioadă de timp, revenind ulterior la formația la care joacă în prezent.

Pentru Naționala Moldovei Vadim Rață a jucat 41 de meciuri și a marcat 2 goluri.