Istoria fotbalului. Recordul lui Iurii Korotkov

26 mar 2020 de Victor Daghi

Cu 64 de ani în urmă atacantul echipei Burevestnik Chișinău, Iurii Korotkov a înscris 23 de goluri în 15 meciuri consecutive ale formației din capitala Moldovei! Este un record, care nu a fost repetat de nimeni.

Meciul nr. 1. 12 august 1955, Burevestnik – Șahtior Stalinogorsk 6-3, Korotkov a marcat 2 goluri

Meciul nr. 2. 16 august 1955, Burevestnik – Trud Stupino 2-2, Korotkov a înscris un gol

Meciul nr. 3. 21 august 1955, Burevestnik – Pișcevik Odesa 4-2, ultima reușită, din minutul 88, îi aparține lui Korotkov

Meciul nr. 4. 28 august 1955, Burevestnik – ODO Lvov 1-0, a marcat golul victoriei în minutul 17

Meciul nr. 5. 1 septembrie 1955, Burevestnik – Spartak Ujgorod 2-1, Korotkov a marcat un gol

Meciul nr. 6. 6 septembrie 1955, Metallurg Zaporojie – Burevestnik 1-2, Korotkov a marcat ambele goluri

Meciul nr. 7. 10 septembrie 1955, Lokomotiv Harkov – Burevestnik 7-2, Korotkov a marcat în minutul 75

Meciul nr. 8. 14 septembrie 1955, DOF Sevastopol – Burevestnik 0-6, Korotkov a marcat 5 goluri

Meciul nr. 9. 18 septembrie 1955, Burevestnik – Metallurg Dnepropetrovsk 5-3, Korotkov a reușit o „dublă”

Meciul nr. 10. 25 septembrie 1955, Burevestnik – Lokomotiv Harkov 3-2, unul dintre goluri a fost marcat de Korotkov

Meciul nr. 11. 29 septembrie 1955, Daugava Riga – Burevestnik 1-3, Korotkov a reușit o „dublă”

Meciul nr. 12. 9 octombrie 1955, Dinamo Tallinn – Burevestnik 1-3, Korotkov a marcat ultimul gol al chișinăuienilor

Meciul nr. 13. 16 octombrie 1955, Burevestnik – Spartak Kalinin 3-1, Korotkov a înscris un gol

Meciul nr. 14. 23 octombrie 1955, Burevestnik – Krasnoe Znamia Ivanovo 2-1, Korotkov a marcat golul victoriei în minutul 90

Meciul nr. 15. 1 aprilie 1956, Burevestnik – Lokomotiv Moscova 2-1, Korotkov a înscris golul victoriei în minutul 38

Iurii Korotkov s-a născut pe 7 februarie 1931 la Moscova și a fost unul dintre puținii jucători ruși, care după încheierea carierei de fotbalist, a rămas în Moldova.

El a fost găsit mort pe 31 martie 1990 la Chișinău, la vârsta de 59 de ani. Poliția a stabilit că a fost omorât, dar făptașii nu au fost găsiți...

În anul 1954 Iurii Korotkov s-a transferat la Burevestnik Chișinău de la Dinamo Moscova. În perioada 1955-1960 el a jucat pentru formația noastră 110 meciuri și a marcat 58 de goluri.

Pe parcursul a patru ani (1955 – 31 goluri, 1957 - 8, 1958 - 4, 1959 - 9) a fost cel mai bun golgheter al echipei Burevestnik/Moldova. A marcat cele mai multe goluri (27) pentru formația chișinăuiană în Liga Superioară a fotbalului sovietic. În anul 1956, a jucat în componența selecționatei RSS Moldovenești la Spartakiada popoarelor din Uniunea Sovietică.

A fost unul dintre eroii memorabilului meci Spartak Moscova – Burevestnik Chișinău, jucat pe 11 septembrie 1957, pe stadionul Dinamo, din Moscova. Spartak, cu 10 campioni olimpici în lot, a deschis repede scorul, iar în minutul 19 conducea cu 4-0. Spre surprinderea celor 15.000 de spectatori, Burevestnik a avut puterea să revină în joc. Korotkov a înscris în minutele 19 și 40, iar scorul primei reprize a fost de 4-2 în favoarea gazdelor. În mitanul secund, Danilov a punctat în minutul 58 pentru 3-4, iar Korotkov a egalat scorul în minutul 74! A fost unicul caz din istoria fotbalului sovietic, când o echipă a reușit să egaleze, fiind condusă cu 4-0!