• Support National Team

LIVE. Dacia Buiucani – FC Zimbru

01 oct 2023 de Svetlana Tataru

Formațiile chișinăuiene Dacia Buiucani și Zimbru se întâlnesc astăzi, de la ora 16:00, într-un meci al etapei a VII-a a Super Ligii. Partida de pe stadionul Zimbru 2 va fi transmisă de platforma media ligatv.md și de postul de televiziune We Sport

Dacia Buiucani Chișinău - Zimbru Chișinău

1 octombrie. Chișinău, stadionul Zimbru 2

Arbitru: Stanislav LEU

Asistenți: Vitalii TERZI și Alexandru CIOCHINĂ

Al 4-lea oficial: Roman JITARI

Dacia Buiucani Chișinău: 1.Victor DODON, 3.Denis BACIU, 5.Mihai ȚÎPAC, 7.Dumitru BIVOL, 10.Eugen ZASAVIȚCHI, 11.Ilie BOTNARI, 14.Sandu ROMAN, 18.Luca MORARU, 19.Antonii JOSAN, 20.Ștefan EFROS, 29.Alex GUTIUM

Rezerve: 12.Eduard VALUȚA, 4.Dumitru STRAISTARU, 6.Cristian PRUTEANU,  9.Vlad LUPAȘCO, 16.Daniel DOSCA, 17.Vlad PASCARI, 23.Vitalie DUMBRAVĂ,  44.Gabriel HOLBAN, 58.Dumitru GALUȘCA

Antrenor: Viorel FRUNZĂ

Zimbru Chișinău: 35.Nicolae CEBOTARI, 3.Ştefan BURGHIU, 8.Jessie DJOU, 9.Marin CĂRUNTU, 10.Alexandr DEDOV, 20.Emmanuel ALARIBE, 21.Mihai MOROZAN, 27.Dinis IEȘEANU, 44.Denis FURTUNĂ, 69.Denys DEDECHKO, 77.Vlad RĂILEANU

Rezerve: 12.Iulian-Sebastian AGACHI, 31.Igor MOSTOVEI, 4/Stanislav SARAIN, 7.Ilie DAMAŞCAN, 11.Joao Paulino MOREIRA FERNANDES, 19.Ștefan BÎTCA, 25.Alex-Mihai MISARĂȘ, 33.Mihail ŞTEFAN, 66.Justice Chigozirim OHAJUNWA

Antrenor:  Lilian POPESCU

Echipele s-au întâlnit până acum în șase meciuri oficiale. Dacii s-au impus de 4 ori, iar două partide s-au încheiat la egalitate. Golaverajul 11-6 este favorabil echipei antrenate de Viorel Frunză.

Partida din 5 iulie 2020 cu Zimbru a intrat în istoria clubului Dacia Buiucani ca fiind prima jucată în Super Liga. Surprinzător pentru multă lume, „galben-albaștrii” au câștigat acel meci cu 1-0, iar atacantul Vadim Crîcimar a înscris unicul gol al partidei, în minutul 66, iar „dacii” au obținut primul succes în elita fotbalului moldovenesc.

Dacia Buiucani a obținut o nouă victorie cu 2-1 în fața Zimbrului pe 19 septembrie 2020. Interesant este că golul victoriei a purtat semnătura aceluiași jucător, Vadim Crîcimar, care a înscris în primul minut de prelungire al meciului. Celelate goluri au fost marcate de Marius Iosipoi, respectiv Vadim Cemîrtan.

În meciul din 20 noiembrie 2020, echipa antrenată atunci de Andrei Martin a învins cu 3-1. Conform tradiției, în evidență a ieșit Vadim Crîcimar, autorul unei „duble". Încă un gol al „dacilor” a fost marcat de Vadim Cravcescu, iar reușita de onoare a Zimbrului a purtat semnătura brazilianului Jhonata Pereira Dos Santos.

Pe 16 aprilie 2021, echipele au remizat 1-1. Pentru formația Zimbru a marcat Petru Neagu, în minutul 90+4, iar pentru Dacia Buiucani a înscris Dumitru Bivol, în minutul 69.

Într-un alt meci, care a avut loc pe 27 august 2022, dacii au învins cu 4-3, după ce la un moment dat au condus cu 4-0. Golurile au fost marcate de Vitalie Dumbrava, Nicu Namolovan, Vasile Bîtlan-2, respectiv, Eugeniu Sidorenco-2 și Maxim Mihaliov. După acest meci, Zimbru a schimbat antrenorul: Lilian Popescu i-a luat locul lui Vlad Goian.

Ultimul duel dintre cele două formații a avut loc pe 22 octombrie 2022. Partida de pe stadionul sătesc din Suruceni s-a încheiat cu o remiză albă.

În ultima etapă a Super Ligii, ediția 2023/2024, Dacia Buiucani a remizat cu FC Florești. Partida de pe stadionul din Tighina s-a încheiat cu scorul de 2-2. Golurie au fost marcate de Nichita Picus (7) și Alexandr Suvorov (89), și respectiv, Ilie Botnari (82) și Vlad Lupașco (84). În campionat, dacii, cu 4 puncte, ocupă locul 7.

De partea cealaltă, Zimbru a cedat la limită cu 0-1, în fața echipei FC Sheriff Tiraspol. Partida de la Chișinău a adunat un număr record de spectactori în acest sezon, aproximativ 7000. În campionat, formația antrenată de Lilian Popescu după 6 etape (4 victorii și 2 înfrângeri) și, cu 12 puncte se află pe locul 3 în clasamentul Super Ligii.

Cu aproximativ o oră înainte de startul partidei veți putea afla componențele de joc ale celor două formații, accesând această știre actualizată.