Asistenți: Anatolie BASIUL și Vadim ROȘCA

Petrocub: 29.Cristian AVRAM, 8.Dumitru DEMIAN, 11.Sergiu PLATICA, 17.Victor BOGACIUC, 21.Maxim POTÎRNICHE, 26.Artiom ROZGONIUC, 37.Dan PUȘCAȘ, 39.Teodor LUNGU, 78.Nicky Serghei CLEȘCENCO, 90.Ion JARDAN, 98.Maxim COJOCARU

Rezerve: 1.Silviu ȘMALENEA, 5.Cristian AXENTI, 7.Tudor BUTUCEL, 10.Calin CALAIDJOGLU, Mihail PLATICA, 23.Mihai LUPAN, 24.Ianuș JAMAN, 94.Corneliu COTOGOI

Antrenor: Ivan TABANOV

Sheriff: 35.Maxym KOVAL, 3.Didier Antonio BUENO PEREA, 4.Munashe GARANANGA, 8.João Paulo FERNANDES MOREIRA, 10.Cedric BADOLO, 11.RICARDINHO, 15.Gaby KIKI JUNIOR, 27.Vinicius PAIVA, 28.Alejandro ARTUNDUAGA MENESES, 69.Peter ADEMO, 90.Henrique LUVANNOR

Rezerve: 1.Victor STRAISTARI, 2.Adamo Ibrahim JIBO, 12.Amadu Darankul ABDOUL MOUMOUNI, 14.Amine TALAL, 16.Kostas APOSTOLAKIS, 17.Jerome NGOM MBEKELI, 21.Cedric NGAH, 23.Cristian Camilo TOVAR ANGOLA, 30.David AKPAN ANKEYE, 31.Dan-Angelo BOŢAN, 31.Rasheed Ibrahim AKANBI

Antrenor: Roberto BORDIN

Petrocub Hîncești și Sheriff Tiraspol se întâlnesc astăzi, de la ora 20:00, în ultimul meci al etapei inaugurale a Super Ligii. Partida de la stadionul Municipal din Hîncești va fi transmisă în direct de postul de televiziune We Sport și de site-ul ligatv.md.

Gazda meciului, Petrocub, a anunțat că accesul pe stadion va fi liber.

Jocul va fi arbitrat de către Ion Orlic din Chișinău. El va fi ajutat de asistenții Anatolie Basiul, Vadim Roșca, și al patrulea oficial Ion Bîlea. Observator de arbitri FMF a fost delegat Valeriu Sorochin, iar delegat FMF – Diana Bulgaru.

În Super Liga, Sheriff și Petrocub au disputat 32 de meciuri directe. Primul a avut loc pe 25 august 2001. Sheriff s-a impus atunci cu 6-0, iar golurile au fost marcate de regretatul Ruslan Barburoș și Odia Chidi (câte o dublă), Sergiu Dadu și Evgheni Pațula. Este cea mai categorică înfrângere pentru Petrocub în Super Liga.

În total, Sheriff a obținut 17 victorii, Petrocub – 5, iar alte 10 partide s-au încheiat la egalitate. Golaveraj: 46-11 pentru formația din Tiraspol.

În ediția trecută cele două formații s-au întâlnit de 4 ori. Ambele echipe au obținut câte o victorie, iar alte 2 partide s-au terminat la egalitate.

Ultimul duel direct în campionat a avut loc pe 30 aprilie, la Hîncești. Victor Mudrac a deschis scorul în minutul 2, iar Sheriff a egalat la unu în minutul 4 de prelungire, când a înscris Ismaila Origbaajo.

În Cupa Moldovei, formațiile au fost adversare de cinci ori, de patru ori în semifinale și o dată în sferturi.

În ediția 2016/17, Sheriff s-a impus la penalty-uri, scor 5-4, după ce timpul regulamentar s-a încheiat nedecis, 1-1, iar în finală tiraspolenii au surclasat-o pe Zaria Bălți, cu 5-0.

În penultimul act al ediției 2019/20, Petrocub a reușit o calificare dramatică. După victoria din tur cu 1-0, echipa antrenată atunci de Lilian Popescu a cedat pe terenul tiraspolenilor (1-2), însă golul marcat de Sergiu Platica în prelungirile meciului a fost decisiv. Ulterior, hînceștenii și-au adjudecat trofeul, primul din istoria clubului.

În ediția 2020/21, Sheriff a învins cu 3-1, deși a fost condusă cu 1-0. Golurile au fost marcate de Frank Castaneda, Adama Traore, Dimitrios Kolovos, respectiv, Mihail Platica.

În stagiunea trecută (2021/22), Sheriff a trecut categoric de Petrocub cu 4-0 prin golurile semnate de Pernambuco, Cedric Badolo (dublă) și Bruno Felipe.

Echipele s-au întâlnit în semifinalele Cupei Moldovei Moldtelecom, ediția 2022/23. Campioana a învins, la Tiraspol, cu 2-0, datorită golurilor marcate de Abdoul-Fessal Tapsoba și Ismaila Origbaajo, și apoi s-a impus cu 1-0, la Hîncești, iar Abdoul-Fessal Tapsoba și-a trecut numele pe lista marcatorilor.

Sheriff este unica echipă moldovenească, care continuă evoluția în cupele europene. Formația antrenată de Roberto Bordin a trecut de Farul Constanța, cu 0-1 și 3-0 în prelungiri, dar a fost eliminată din Liga Campionilor de Maccabi Haifa, Israel, 1-0, 1-4 în prelungiri. Tiraspolenii vor juca în turul 3 preliminar al Europa League cu BATE Borisov, Belarus. Manșa tur va avea loc la Tiraspol, pe 10 august, iar returul în deplasare, pe 17 august.

Petrocub a fost eliminată din Europa Conference League de Maccabi Tel-Aviv, Israel, 0-3 și 0-2.

Cu aproximativ o oră înainte de startul partidei veți putea afla componențele de joc ale celor două formații, accesând această știre actualizată.