Stanislav Dominov – 80 de ani

10 mar 2020 de Sandu Grecu

Fostul jucător al echipelor Vierul Chișinău, Nistru Bender și Stroitel Bălți, Stanislav Dominov serbează astăzi a 80-a aniversare.

Din numele întregii comunități fotbalistice din Republica Moldova, FMF îi urează omagiatului multă sănătate și toate cele bune.

Stanislav Dominov este originar din Chișinău. În 1959 a fost campion al URSS în componența echipei Școlii Republicane de fotbal, care a câștigat a doua ediție a campionatului unional, rezervat școlilor de fotbal. Turneul s-a disputat în orașul Oriol, Rusia.

În același an, echipa Școlii Republicane de fotbal a câștigat prima ediție a turneului republican ”Chișinău. Gazeta de seară”, iar Dominov a fost unul dintre cei care a marcat în meciul final.

La nivel de seniori, în componența echipei Vierul Chișinău, s-a clasat pe locul 4 la campionatul zonal al republicilor din URSS.