• Support National Team

Alexandr Belousov, primul gol al sezonului în Bulgaria! Vezi reușita internaționalului moldovean

04 apr 2023 de Victor Daghi

Internaționalul moldovean Alexandr Belousov a marcat astăzi un gol pentru echipa sa, Spartak Varna, în meciul cu Ludogoreț Razgrad, din sferturile de finală ale Cupei Bulgariei. Belousov a deschis scorul în minutul 25, iar campioana Bulgariei a egalat la unu în minutul 38, prin brazilianul Caio. În repriza a doua, echipa din Razgrad a mai punctat prin angolezul Show, și a câștigat meciul cu 2-1, avansând în semifinale.

Este primul gol al mijlocașului moldovean pentru Spartak Varna în actuala stagiune, în cele 6 meciuri jucate.

Vă reamintim că jucătorul de 24 de ani născut la Tiraspol s-a transferat la Spartak Varna pe 22 noiembrie 2022. El a semnat un contract pe un an și jumătate cu gruparea, care evoluează în prima divizie din Bulgaria.

Anterior Belousov a mai jucat la Sheriff Tiraspol (2018-2021), Dinamo Auto Tiraspol (2020), Sfîntul Gheorghe Suruceni (2022) și Milsami Orhei (2022). Cu Sheriff a devenit triplu campion național și a cucerit o Cupă a Moldovei. A jucat pentru Naționalele U17, U19 și U21 ale Moldovei.

Pentru naționala Moldovei evoluează din anul 2020, iar de atunci el a disputat 5 meciuri.