Asistenți: Artur MACOVEI și Tudor BOLOGA

Petrocub: 28.Nicolai CEBOTARI, 4.Victor MUDRAC, 9.Vladimir AMBROS (c), 11.Sergiu PLATICA, 17.Victor BOGACIUC, 21.Maxim POTÎRNICHE, 23.Mihail LUPAN, 26.Artiom ROZGONIUC, 90.Ion JARDAN, 97.Marius IOSIPOI, 98.Maxim COJOCARU

Rezerve: 12.Daniel VÎRLAN, 5.Cristian AXENTI, 7.Tudor BUTUCEL, 10.Alexandru BEJAN, 13.Artem FEDOROV, 24.Ianuș JAMAN, 73.Ioan-Călin REVENCO, 93.Constantin SANDU, 94.Corneliu COTOGOI

Antrenor: Ivan TABANOV

CSF Bălți: 1.Stanislav NAMAȘCO, 2.Alvaro BELY MEDINA, 6.Nathanael BONGO MBOUROU, 7.Nichita MOȚPAN, 11. Daniel DANU, 14.Federico NSUE NGUEMA, 21.Petru NEAGU, 22.Andrei RUSNAC (c), 24.Serafim COJOCARI, 31.Da Silva Taira Welington MATSUKICHI, 44.Denis FURTUNA

Rezerve: 16.Artur NAZARCIUC, 9.Vadim YAKOVLEV, 10.Zotsara RANDRIAMBOLOLONA, 17.Serghei MIȘCOV, 19.Chinaza Miracle NWAUTOBO

Antrenor: Veaceslav RUSNAC

Petrocub Hîncești și CSF Bălți se întâlnesc astăzi, de la ora 16:00, în ultimul meci al etapei a treia a fazei secunde a Super Ligii. Partida de la stadionul Municipal din Hîncești va fi transmisă gratis de platforma media ligatv.md și de postul de televiziune N4.

Jocul va fi arbitrat de către Denis Ivlev din Briceni. El va fi ajutat de asistenții Artur Macovei (Ialoveni), Tudor Bologa, și al patrulea oficial Andrei Breguța. Observator de arbitri FMF a fost delegat Igor Șațki, iar delegat FMF – Alexandru Crasaniuc (toți, Chișinău).

Cele două echipe s-au întâlnit de 6 ori și de fiecare dată s-a impus echipa din Hîncești.

Pe 7 august 2021, în etapa a 5-a, la Bălți, Petrocub s-a impus cu 4-2, iar golurile au fost marcate de Vladimir Ambros-2, Mihail Platica, Vadim Gulceac, respectiv, Maxim Potîrniche (autogol) și Serhii Molochko.

Iar pe 26 septembrie 2021, la Hîncești, din nou a câștigat Petrocub, cu 3-0, iar golgheterul campionatului Vladimir Ambros și-a trecut în cont un hat-trick.

Pe 27 noiembrie 2021, la Bălți, echipa din Hîncești a câștigat cu 2-1, golul victoriei fiind marcat de Vadim Gulceac în minutul 89, din penalty. Au mai înscris Serhii Molochko, respectiv, Vladimir Ambros.

Pe 30 aprilie 2022 pe stadionul din Hîncești, echipa antrenată atunci de Lilian Popescu s-a impus cu 3-2. Golurile au fost marcate de Maxim Cojocaru în min. 29 și 90+3, Ion Jardan în min. 43, respectiv, Emmanuel Chinemerem Alaribe în min. 40 și Serghei Mișcov în min. 83.

În ziua de 10 septembrie 2022 a început cel mai lung meci dintre aceste două echipe, care s-a încheiat două zile mai târziu. Asta deoarece jocul de la Bălți a fost întrerupt în minutul 25, la scorul 0-0, din cauza condițiilor meteorologice precare. Partida a continuat pe 12 septembrie, iar Petrocub a învins cu 1-0, unicul gol fiind marcat în ultimul minut de joc, de către Victor Bogaciuc.

Ultimul duel direct a avut loc pe 9 noiembrie 2022, la Hîncești, iar reușita lui Iaser Țurcan din minutul 47 a adus alte 3 puncte formației din Hîncești.

Petrocub a fost învinsă de campioana Sheriff cu 1-0, în etapa trecută, întrerupând astfel seria pozitivă alcătuită din 4 victorii. Formația din Hîncești, cu 3 puncte, se clasează pe locul 3 în clasament. De partea cealaltă, bălțenii au remizat (1-1) cu Sfîntul Gheorghe și cu un punct ocupă locul 5 în clasament.

Trei jucători de la Petrocub, Marius Iosipoi, Vladimir Ambros și Victor Bogaciuc, au câte 4 reușite în actuala stagiune. Conduce în acest TOP Alexandru Dedov (Zimbru), cu 7 reușite.

Portarul gazdelor Cristian Avram este suspendat pentru meciul de azi, pentru cumul de cartonașe galbene. De partea cealaltă, atacantul nigerian Chinaza Miracle Nwautobo poate juca astăzi, după ce a fost suspendat în etapa trecută.

În cazul unei victorii, bălțenii pot urca în clasamentul all-time al campionatului Moldovei. În acest moment, CSF Bălți, cu 54 de puncte, se află pe locul 39, la 3 puncte distanță de Saxan Ceadîr Lunga.

Cu aproximativ o oră înainte de startul partidei veți putea afla componențele de joc ale celor două formații, accesând această știre actualizată.