• Support National Team

Asociații Raionale

Totalurile anului fotbalistic 2022 la Nisporeni

11 dec 2022 de Victor Daghi

Echipa Zidarul Nisporeni a devenit câștigătoarea turneului de mini-fotbal ,,Cupa de iarnă”, competiție care încheie sezonul fotbalistic în raionul Nisporeni. Pe locul doi s-a clasat satul Șișcani, iar pe trei – FC Valea-Trestieni.

Cel mai bun portar a fost desemnat Adrian Proca, iar jucător – Vlad Mihuță. Golgheterul întrecerii a devenit Mihai Crudu. La competiție au participat 11 echipe: Prut Zberoaia, Zidarul Nisporeni, Codru Milești, ȘS Nisporeni I, II U17, FC Vărzărești, Șișcani, FC Valea-Trestieni, Școala Profesională, Marinici și Boldurești..

De asemenea, la începutul turneului au fost premiați laureații anului 2022 ai orașului Nisporeni:

Cel mai bun antrenor: Vasile Talpă

Totodată, au fost premiate cele mai bune echipe din raion, FC Zidarul Nisporeni (locul I Divizia A futsal) și FC Speranța Nisporeni (echipa de veterani).

La ceremonia oficială a participat directorul școlii sportive din Nisporeni, Grigore Brașoveanu. FMF a fost reprezentată de către inspectorul federal, Alexandru Zaharia. Buna desfășurare a turneului a fost asigurată de președintele ARF Nisporeni, Dan Ciobanu, secretarul general ARF Nisporeni, Vasile Grigorov, directorul Liceului Teoretic Mircea Eliade, Vasile Vacari și arbitrii Andrei Guidea, Mihai Vrabie.