• Поддержи национальную сборную

Cupa Moldovei Moldtelecom. Rezultatele meciurilor din 1/32 de finală

30 aug 2022 de Victor Daghi

Cupa Moldovei Moldtelecom, ediția 2022/23, a continuat astăzi cu 13 meciuri din cadrul 1/32 de finală. Din această fază a competiției au intrat în concurs reprezentantele Ligii 1.

Vă prezentăm rezultatele partidelor și marcatorii golurilor:

CSF La Familia Bender – CS Real Succes Chișinău 4-0 (Chirill Covali 18, 29, Serghei Schițenco 38, Vasile Voscalevschi 80-autogol)
CF Rîșcani - FC Edineț 1-2 (Anatoli Mandalac 19 / Veaceslav Beștanco 1, Alexandru Eșanu 12)
Codru Călărași - FCM Ungheni 0-1 (Florin Cojocaru 69)

FC Pepeni - FC Olimpia Natalievca 1-0 (Ilie Maxian 79)

FC Sîngerei - Speranis Nisporeni 2-1 (Denis Secureanu 75, Anatoli Mateițov 84 / Alexandr Cristioglo 81)

FC Stăuceni – CSF Spartanii Selemet 2-1 (Mihai Crudu 11, Igor Țîgîrlaș 45+1 / Ion Danilov 61)

EFA Visoca - FC Florești 0-1 (Vladislav Boico 55)

FC Visoca - FC Inter Soroca 1-1, 4-3 la penalty (Cornel Pavalachi 54 / Ion Ursu 77)

CF Locomotiva Ocnița - FC Fălești 1-1, 4-2 la penalty (Renat Murguleț 72 / Dmitri Maneacov 44)

FC Slobozia Mare – Olimp Comrat 1-4 (Iulian Caraivan 34 / Alexandr Iliev 27, Dmitri Calaraș 59, 77, Cătălin Diacenco 63)

FC Grănicerul Glodeni – FC Speranța Drochia 1-2 în prelungiri (Mihai Pîslari 58 / Vasile Noroc 31, 118)

CS Atletic Strășeni – FC Victoria Chișinău 1-3 (Maxim Ulinici 80 / Ghenadie Orbu 10, Valeriu Gurgurov 57, Marin Stan 65)

Univer Oguzsport Comrat - FC Sucleia 1-0 (Mihail Botnarenco 57)

Meciul FC Maiak Chirsova - FC Cimișlia va avea loc pe 31 august, iar partida FC Socol Copceac - FC Văsieni se va juca pe 7 septembrie.

FC Maiak Chirsova/FC Cimișlia – FC Stăuceni

Partidele sunt programate pentru zilele de 13 și 14 septembrie.

Începând cu 1/8 de finală (18-19 octombrie 2022) vor intra în competiție și formațiile din Super Liga.

Partidele din sferturile de finală și semifinalele se vor juca tur-retur. Meciurile din cadrul ¼ de finală sunt programate pentru 8-9 și 12-13 noiembrie 2022, iar semifinalele – 5 și 26 aprilie 2023.

Finala Cupei Moldovei Moldtelecom, ediția 2022/23, va avea loc pe 28 mai 2023. Câștigătoarea va reprezenta Moldova în Europa Conference League de anul viitor.

Deținătoarea în exercițiu a trofeului este formația Sheriff Tiraspol, care a trecut în finala din acest an de Sf.Gheorghe Suruceni, scor 1-0.