Asistenți: Denis BORISOV și Igor ZABULICA

Zimbru: 1.Nikolaos GIANNAKOPOLOS, 3.Ștefan BURGHIU, 8.Steve RUBANGUKA, 9.Maxim MIHALIOV, 10.Alexandru DEDOV, 11.Eugeniu SIDORENCO, 18.Gheorghe ANTON, 19.Evgheni PLEȘCO, 20.Ivanilson Joaquim MONTEIRO MAGALHAES, 23.Amancio FORTES, 33.Nikolaos KARANIKAS
Rezerve: 35.Denis VORNIC, 4.Mihai-Robert BURCEA, 6.Vlad RAILEANU, 12.Silviu ȘMALENEA, 17.Tudor PAVALACHI, 21.Rachid BALDE, 22.Ilie DAMAȘCAN, Octavian BULAT
Antrenor: Vlad GOIAN

Dacia Buiucani: 12.Iulian-Sebastian AGACHI, 4.Maxim FOCȘA, 5.Mihai ȚÎPAC, 7.Dumitru BIVOL, 8.Vasile BÎTLAN, 10.Eugen ZASAVIȚCHI, 11.Ilie BOTNARI 27.Ion GHIMP, 28.Nicu NAMOLOVAN, 29.Alex GUTIUM, 58.Artur PATRAȘ
Rezerve: 1.Victor DODON, 3.Gheroghe BRÎNZANIUC, 6.Dumitru RENIȚĂ, 9.Dumitru DEMIAN, 16.Daniel DOSCA, 17.Oleg MARTIN, 18.Vadim CRAVCESCU, 22.Vadim CRICIMAR, 23.Vitalie DUMBRAVA, 44.Maxim COJOCARU, 71.Cristian PĂSCĂLUȚĂ
Antrenor: Andrei MARTIN

Zimbru Chișinău și Dacia Buiucani Chișinău se întâlnesc astăzi, de la ora 20:00, într-un meci al etapei a V-a a Super Ligii. Partida de la stadionul idin capitală va fi transmisă de platforma media ligatv.md.

Zimbru și Dacia Buiucani s-au întâlnit până acum în patru meciuri oficiale, toate în Divizia Națională, sezonul 2020/21.

Partida din 5 iulie 2020 a intrat în istoria clubului Dacia Buiucani ca fiind prima jucată în Divizia Națională. Surprinzător pentru multă lume, “galben-albaștrii” au câștigat acel meci cu 1-0, iar atacantul Vadim Crîcimar a înscris unicul gol al partidei, în minutul 66, iar “dacii” au obținut primul succes în elita fotbalului moldovenesc.

Dacia Buiucani a obținut o nouă victorie cu 2-1 în fața Zimbrului pe 19 septembrie 2020, în etapa a X-a. Interesant este că golul victoriei a purtat semnătura aceluiași jucător, Vadim Crîcimar, care înscris în primul minut de prelungiri al meciului. Celelate goluri au fost marcate de Marius Iosipoi, respectiv Vadim Cemîrtan.

În meciul din 20 noiembrie 2020, echipa lui Andrei Martin a învins cu 3-1. Conform tradiției, în evidență a ieșit Vadim Crîcimar, autorul unei "duble". Încă un gol al “dacilor” a fost marcat de Vadim Cravcescu, iar reușita de onoare a Zimbrului a purtat semnătura brazilianului Jhonata Pereira Dos Santos.

În ultimul duel, care a avut loc pe 16 aprilie 2021, echipele au remizat, scor final 1-1. Pentru formația Zimbru a marcat Petru Neagu, în minutul 90+4, respectiv pentru Dacia Buiucani a înscris Dumitru Bivol, în minutul 69.

Cu aproximativ o oră înainte de startul partidei veți putea afla componențele de joc ale celor două formații, accesând această știre actualizată.