• Support National Team

Juniori (Competiții)

Juniori. Nepotul lui Ion Caras, gol pentru Steaua în campionatul României

10 aug 2022 de Reporter FMF

Juniorul moldovean Ștefan Bodișteanu (19 ani) a debutat cu gol în campionatul României, Liga 2. Formația lui, Steaua București a remizat aseară pe teren propriu, 1-1, cu echipa Metaloglobus. Bodișteanu a jucat tot meciul și a deschis scorul în ultimul minut al primei reprize, când a driblat excelent în careul oaspeților și a șutat imparabil la colțul lung.

Ștefan Bodișteanu este fiul fostului antrenor al lotului national de lupte libere, Ruslan Bodișteanu și nepotul primului selecționer al Moldovei, Ion Caras. În vârstă de 19 ani, el a fost împrumutat la Steaua de Farul Constanța până în vara anului 2023.

Ștefan Bodișteanu are dublă cetățenie și a ales să evolueze pentru naționalele de juniori ale României, având la activ și 2 goluri marcate pentru reprezentativa Under 17.

Valoarea de piață a juniorului moldovean, la moment, conform site-ului de specialitate Transfermarkt, este de 50 de mii de euro.

Foto copertă: Digi Sport