• Поддержи национальную сборную

Super Liga. CSF Bălți, cu gândul la cupele europene

27 iul 2022 de Victor Daghi

CSF Bălți a terminat campionatul trecut pe locul 5, ratând de puțin participarea în cupele europene. Debutul clubului bălțean în elita fotbalului moldovenesc poate fi considerat bun, deși inimoșii suporteri bălțeni așteaptă de la echipa favorită numai victorie în fiecare meci.

Vă mai amintiți cum au început bălțenii campionatul trecut? Cu o victorie în meciul cu campioana Sheriff, la Tiraspol, singurul gol fiind marcat de nigerianul Emmanuel Chinemerem Alaribe. Au urmat alte victorii, dar și remize și înfrângeri, iar tehnicianul ucrainean Igor Rakhaiev a fost înlocuit cu Serghei Cebotari. Într-un final, CSF Bălți a rămas cu doar 2 puncte în spatele echipei de pe locul 4, Sfîntul Gheorghe, fiind foarte aproape de o calificare în Europa Conference League.

Una dintre revelațiile sezonului trecut a fost mijlocașul ofensiv Nichita Moțpan (21 ani). El a devenit unul dintre liderii grupării de la nordul Moldovei și a purtat chiar și banderola de căpitan în 7 meciuri. Cu 7 reușite, a fost convocat cu regularitate la Naționala de tineret, care a făcut câteva meciuri frumoase în ultima campanie europeană – 1-0 și 0-0 cu Țara Galilor, 1-0 și 4-0 cu Gibraltar, 0-0 cu Bulgaria și 1-1 cu Elveția!

Talentatul mijlocaș a fost convocat de selecționerul Serghei Cleșcenco la prima echipă, el reușind să înscrie la debutul său în tricoul Naționalei Moldovei, în poarta Letoniei. Jucătorul de la CSF Bălți a început pe banca de rezerve partida cu Letonia, fiind introdus pe teren în minutul 53 în locul lui Mihail Platica. Moțpan a avut nevoie de doar 11 minute pentru a înscrie golul de 2-3 cu o lovitură de cap de la aproximativ 8 metri, în urma centrării bune a lui Vadim Rață de pe partea dreaptă.

Moțpan este al 11-lea jucător din istoria Naționalei Moldovei, care a debutat cu gol pentru tricolori!

În meciul următor, cu Andorra, Moțpan a fost titularizat și, din nou, a ieșit în evidență. În minutul 50, Nicolaescu a înscris golul victoriei dintr-un penalty obținut de mijlocașul bălțean!

Prestația lui Nichita Moțpan pentru tricolori a atras atenția cluburilor din străinătate și peste 9 zile de la meciul cu Andorra, talentatul mijlocaș s-a alăturat formației Hapoel Haifa pentru un împrumut de un an de la CSF Bălți. Clubul din Israel are o opțiune de prelungire a contractului cu talentatul jucător pentru încă 2 ani.

Nichita Moțpan este unul dintre numeroșii jucători talentați crescuți la Bălți de-a lungul anilor. Ion Caras, Serghei Dubrovin, Sergiu Rogaciov, Victor Berco, Alexandru Grab, Veaceslav Rusnac, Andrei Burcovschi, Vadim Gulceac sunt doar câteva nume sonore ale jucătorilor originari din Bălți.

5 jucători au plecat de la formația bălțeană în acest intersezon:

Portarul Iulian-Sebastian Agachi s-a transferat la Dacia Buiucani Chișinău;

Fundașul David Cemschi – fără club;

Mijlocașul Nichita Moțpan – Hapoel Haifa, Israel;

Atacantul ucrainean Serhii Molochko – fără club;

Atacantul nigerian Emmanuel Chinemerem Alaribe – fără club.

Patru jucători au semnat în acest intersezon cu CSF Bălți: fundașul Nichita Picus (19 ani, Dinamo-Auto Tiraspol), fundașul Ruslan Chelari (23 ani, Foresta Suceava, România), mijlocașul kazah Vadim Yakovlev (18 ani, Dinamo-Auto Tiraspol) și atacantul Vadim Gulceac (23 ani, Unirea Slobozia, România).

Echipa antrenată de Serghei Cebotari a susținut 5 partide amicale în acest intersezon. Bilanț: 3 victorii, 2-0 cu Dacia Buiucani Chișinău (“dublă” Serghei Mișcov), 3-0 cu Zimbru Chișinău (goluri Welington Matsukichi Da Silva Taira, Alvaro Bely Medina și un jucător în probe), 1-0 cu Sfîntul Gheorghe Suruceni (gol Chinaza Miracle Nwautobo), și 2 înfrângeri, 1-4 cu Sheriff Tiraspol (gol Chinaza Miracle Nwautobo) și 0-2 cu Petrocub Hîncești.

CSF Bălți a fost fondat pe 11 martie 2016. A câștigat Divizia A în ediția 2020/21, iar anul trecut a debutat în elita fotbalului moldovenesc, reușind un onorabil loc 5.