• Support National Team

Nichita Moțpan, la Hapoel Haifa

23 iun 2022 de Victor Daghi

Internaționalul moldovean Nichita Moțpan s-a alăturat azi formației Hapoel Haifa pentru un împrumut de un an de la CSF Bălți. Clubul din Israel are o opțiune de prelungire a contractului cu talentatul jucător pentru încă 2 ani.

Noua echipă a lui Moțpan, Hapoel Haifa a fost fondat pe 24 aprilie 1924 și evoluează în prima divizie a Israelului (Ligat Ha'al). Echipa antrenată de Nir Klinger are în palmares un titlu de campioană (1999) și 4 cupe ale Israelului (1963, 1966, 1974, 2018). În ultima ediție de campionat clubul din Haifa, cu 35 de puncte, s-a clasat pe locul 11 (printre 14 echipe).

Președintele clubului din Israel, Yoav Katz s-a declarat mulțumit că a reușit să transfere un jucător tânăr, care este considerat unul dintre cei mai talentați în Moldova. “Nichita are un potențial mare pentru a deveni un fotbalist bun și noi l-am semnat cu opțiunea de a-i prelungi contractul”, a declarat Yoav Katz pentru pagina oficială de Facebook a clubului Hapoel Haifa.

Nichita Moțpan are 20 de ani și este originar din Bălți. În perioada 2017-2019 a fost legitimat la Academia de fotbal Rubin Kazan, Rusia. A devenit campion al Diviziei A cu CSF Bălți în sezonul 2020/21 (23 meciuri, 13 goluri). În sezonul 2021/22 din Divizia Națională a bifat 23 meciuri și a marcat 7 goluri pentru formația bălțeană. În martie 2021 a fost aproape de a ajunge la formația poloneză GKS Belchatov, dar cluburile nu s-au înțeles în privința transferului. A jucat pentru Naționalele U16 (3 meciuri), U17 (6 partide), U18 (5 meciuri) și U21 (9 partide).

Moțpan a debutat pentru Naționala Moldovei pe 10 iunie 2022, în meciul cu Letonia (2-4) din Liga Națiunilor. El a devenit al 11-lea jucător din istoria Naționalei care a marcat la debut!

În cel de-al doilea meci jucat pentru tricolori, cu Andorra (2-1), pe 14 iunie, Moțpan a obținut un penalty în minutul 50, care a fost transformat de Ion Nicolaescu.