• Поддержи национальную сборную

Vadim Rață, al optulea gol al sezonului în campionatul României! Vezi golul marcat de mijlocașul moldovean

23 mai 2022 de Victor Daghi

Internaționalul moldovean, Vadim Rață, a marcat astăzi unicul gol al echipei sale, FC Voluntari în victoria cu 1-0 contra formației Argeș Pitești, din ultima etapă (38) a play-off-ului campionatului României. Rață a înscris după doar 23 de secunde cu o lovitură de cap, după centrarea ideală a portughezului Marcelo Lopes, și a bifat toate cele 90 de minute ale partidei de pe stadionul Nicolae Dobrin din Pitești.

Vadim Rață i se alătură lui Kevin Luckassen în topul celor mai rapide goluri din acest sezon. Atacantul lui Sepsi izbutise aceeași performanță în victoria covăsnenilor cu CSU Craiova, 3-1 (etapa a 23-a a sezonului regulat).

Acesta este al 8-lea gol marcat de mijlocașul moldovean în cele 38 de meciuri jucate în actuala stagiune a Ligii 1. Rață a mai marcat 1 gol în cele 5 meciuri jucate în Cupa României.

Celălalt internațional moldovean, Igor Armaș a fost integralist și a primit un cartonaș galben în minutul 29.

După această victorie, echipa lui Armaș și Rață, FC Voluntari, cu 35 de puncte, a terminat campionatul pe locul 4 - cea mai bună clasare în ierarhia Ligii 1 din istoria clubului ilfovean.

Vă reamintim că Vadim Rață evoluează la FC Voluntari din luna iulie 2021, după ce s-a transferat de la o altă echipă românească, Chindia Târgoviște.

Anterior fotbalistul de 29 de ani născut la Chișinău a jucat la Sheriff, FC Tiraspol, Zaria Bălți, Speranța Nisporeni și Milsami Orhei. Cu Sheriff a devenit dublu campion național (2012 și 2013), iar cu Milsami a câștigat Cupa Moldovei în anul 2018.

Pentru Naționala Moldovei Vadim Rață a jucat 27 de meciuri și a marcat 1 gol.