• Support National Team

Masculin (Naționale)

U16. Moldova – Georgia 2-2, 6-5 la penalty

10 mai 2022 de Victor Daghi

Naționala de juniori U16 a Moldovei a învins astăzi reprezentativa similară a Georgiei într-un meci din cadrul turneului de dezvoltare UEFA, care se desfășoară în Armenia.

În urma unei partide interzise cardiacilor, micii tricolori s-au impus cu scorul general 8-7 (2-2, 6-5 la penalty)!

Componența Naționalei noastre: Dan Rusu, Daniel Carcea, Vadim Burca, Danila Dimitrișin, David Dimitrișin, Alexandru Muntean (c), Daniil Pîrău (Leonard Bulmaga, 41), Nichita Caragheorghi, Chiril Șilcenco (Alexandru Ursu, 73), Bogdan Musteață (Nicolae Gumeni, 41), Artiom Cereș (Alexandr Gorșa, 41).

Golurile au fost marcate de Nichita Caragheorghi (17), Danila Dimitrișin (80+4), respectiv, Luka Tsulaia (38), Gigi Glunchadze (67). Portarul nostru Dan Rusu a parat penalty-ul executat de Gigi Glunchadze în minutul 67, dar la reluare jucătorul georgian a înscris pentru 2-1.

De notat și faptul că la finalul primei reprize Naționala noastră antrenată de Igor Negrescu a rămas în 9 oameni, de pe teren fiind eliminați Nichita Caragheorghi (34) și David Dimitrișin (38).

În aceste condiții, micii tricolori au rezistat eroic, cu doi oameni mai puțin pe teren și au avut puterea să egaleze la 2 în ultimul minut de prelungiri al meciului, iar apoi s-au impus la loviturile de departajare!

Au executat în ordine loviturile de departajare: Saba Kharebashvili 0-1 (gol), Danila Dimitrișin 0-1 (ratare – apără portarul georgian), Gigi Glunchadze 0-2 (gol), Vadim Burca 1-2 (gol), Nikoloz Elisashvili 1-3 (gol), Leonard Bulmaga 2-3 (gol), Andria Khoroishvili 2-4 (gol), Alexandr Gorșa 3-4 (gol), Tornike Guliashvili 3-4 (ratare – apără portarul nostru Dan Rusu), Alexandru Muntean 4-4 (gol), Nika Surguladze 4-5 (gol), Daniel Carcea 5-5 (gol), Luke Lashkhia 5-5 (ratare – apără portarul nostru Dan Rusu), Nicolae Gumeni 6-5 (gol)

Echipa noastră a fost felicitată în vestiar de către fostul internațional moldovean Igor Picușciac, care acum este antrenor la echipa armeană FC Noah.

Rezultatele meciurilor:

8 mai: Armenia – Moldova 2-1 (pentru echipa noastră a marcat Daniil Pîrău), Georgia – Liban 3-1

10 mai: Moldova – Georgia 2-2, 6-5 la penalty, Armenia – Liban 2-1

În clasament, conduce Armenia, cu 6 puncte. Urmează Georgia – 4 p., Moldova – 2 p. și Liban – 0.

În ultimul meci de la acest turneu, pe 12 mai, Naționala Moldovei va juca cu reprezentativa Libanului. În celălalt meci se vor întâlni Georgia și Armenia. La această competiție participă jucători născuți în anul 2007.