Sfîntul Gheorghe: 25.Nicolai CALANCEA, 10.Mihail GHECEV, 13.Teodor LUNGU (c), 15.Maxmillian Ugochukwu IHEKUNA, 16.Ion BORȘ, 18.Yevhen SMIRNOV, 19.Serghei SVINARENCO, 23.Ilie DAMAȘCAN, 24.Cedric NGAH, 88.Nicolai SOLODOVNICOV, 99.Calin CALAIDJOGLU

Rezerve: 1.Maxim RAILEAN, 3.Mihai ȘTEFAN, 4.Artiom LITVEACOV, 8.Alexandru OSIPOV, 11.Jibril IBRAHIM, 14.Dan PUȘCAȘ, 17.Petru OJOG, 22.Daniel LISU, 32.Vadim PAIRELI

Antrenor: Nicolai MANDRÎCENCO

Dinamo-Auto: 16.Maxim BARDÎȘ, 4.Andrei NOVICOV, 6.Artiom BILINSCHII, 9.Octavian BULAT, 14.Andrei BURSUC, 19.Maxim MIHALIOV (c), 21.Nichita PICUS, 22.Marin CĂRUNTU, 24.Vladimir COVCENCO, 27.Andrei COJOCARI, 29.Evgheni PLEȘCO

Rezerve: 1.Cristian APOSTOLACHI, 12.Stanislav IVANOV, 2.Ion DANILOV, 8.Vadim YAKOVLEV, 10.Vadim CEMÎRTAN, 17.Alexandr CUZMENCO, 18.Maxim BLAJCHIN, 23.Vladislav BOICO, 28.Vasil ANDONI

Antrenor: Oleg BEJENAR

Sfîntul Gheorghe Suruceni și Dinamo-Auto Tiraspol se întâlnesc astăzi, de la ora 16:00, în primul meci al etapei a XXIII-a a Diviziei Naționale. Partida de la stadionul Zimbru-2 din Chișinău, va fi transmisă de platforma media divizianationala.tv.

Nicio televiziune din Republica Moldova nu și-a manifestat interesul pentru a transmite Divizia Națională, toate meciurile din partea a doua a campionatului Moldovei și Cupei Moldovei Moldtelecom vor putea fi urmărite doar online, contra plată, pe platforma media divizianationala.tv. În același timp, câte un meci din fiecare etapă va fi disponibil gratis.

În Diviziile A și Națională, Dinamo-Auto și Sfîntul Gheorghe s-au întâlnit până acum de 19 ori. “Sfinții” au câștigat 8 meciuri, iar tiraspolenii - 6, în timp ce alte 5 întâlniri s-au încheiat la egalitate. Golaverajul este favorabil echipei din Suruceni, 25-22.

În actuala ediție, echipele s-au întâlnit de trei ori.

Pe 18 iulie 2021, în cadrul etapei a doua, tiraspolenii au condus cu 2-0 până în minutul 89, prin golurile marcate de Artem Fedorov (37) și Octavian Bulat (68). Însă echipa din Suruceni a egalat la doi prin Gian Luca Silva Pires (89) și Nicolai Solodovnicov (90+1) și a avut o ocazie uriașă să obțină toate cele 3 puncte, dar Victor Stînă a ratat un penalty în minutul 3 de prelungiri!

Pe 12 septembrie 2021, la stadionul Zimbru-2 din Chișinău, dinamoviștii s-au impus cu 1-0, iar golul victoriei a fost marcat de Andrei Novicov.

Ultimul duel direct a avut loc pe 31 octombrie 2021, la Ternovca, iar “sfinții” au învins cu 1-0, datorită golului marcat de Ilie Damașcan.

Cele două echipe au jucat 4 meciuri în Cupa Moldovei.

În optimile de finală ale ediției 2016/17, Dinamo-Auto a învins dramatic cu 3-2 formația din Suruceni.

Iar în sferturile de finală ale ediției 2018/19, deja “sfinții” s-au impus cu 3-0 (tur) și 1-2 (retur).

Echipele s-au mai întâlnit pe 4 mai 2021, în semifinala Cupei Moldovei, ediția 2020/21. Partida, jucată la Ternovca, s-a încheiat cu victoria “sfinților” cu 2-1 în prelungiri. Golurile au fost marcate de Nicolai Solodovnicov, Victor Stînă, respectiv, Abdula Genaev. Sfîntul Gheorghe a cucerit până la urmă Cupa Moldovei, iar apoi și Supercupa.

Dinamo-Auto și Sfîntul Gheorghe s-au duelat și în prima ediție a Cupei Federației 2020. Meciul s-a încheiat cu victoria echipei lui Igor Dobrovolski, 2-1 (au marcat Vadim Dijinari, Igor Krashnevskiy, respectiv Ion Dragan). A fost singura înfrângere de la turneu a viitorilor câștigători ai trofeului, Sfîntul Gheorghe.

Ambele echipe luptă pentru locul 4 din Divizia Națională, care în anumite circumstanțe poate oferi un loc în Europa Conference League.

Sfîntul Gheorghe a învins în etapa trecută Milsami cu 2-0 și, cu 31 de puncte, se situează pe locul 4.

De partea cealaltă, Dinamo-Auto sub conducerea noului antrenor, Oleg Bejenari, este neînvinsă în anul 2022.

Mai întâi, formația din Tiraspol a smuls un punct în confruntarea cu vicecampioana Moldovei, Petrocub (0-0), apoi a învins în deplasare Milsami cu un neverosimil 5-2, iar în etapa trecută a remizat acasă cu Zimbru (0-0)! Dinamo-Auto, cu 28 de puncte, ocupă locul 5 în clasament, aflându-se la doar 3 puncte în spatele formației Sfîntul Gheorghe.

Remiza cu Zimbru din etapa trecută s-a dovedit a fi a 50-a pentru dinamoviști în Divizia Națională, în cele 246 de meciuri jucate.