Asociații Raionale

Totalurile anului fotbalistic la Nisporeni

20 dec 2021 de Maria Teeşanu

Echipa FC Vărzărești a devenit câștigătoarea ,,Cupei de iarnă”, competiție care încheie sezonul fotbalistic în raionul Nisporeni. Pe locul doi s-a clasat satul Șișcani, iar pe trei - orașul Nisporeni.

Cel mai bun portar a fost desemnat Cătălin Izbaș (Șișcani), iar jucător - Valeriu Artene (Vărzărești). Golgheterul întrecerii a devenit Gheorghe Talpă (Nisporeni).

La competiție au participat 7 echipe: Prut Zberoaia, Nisporeni, Codru Milești, ȘS Nisporeni U17, FC Vărzărești, Șișcani și FC Real.

De asemenea, la începutul turneului au fost premiați laureații anului 2021 ai orașului Nisporeni:

Cel mai bun portar: Ion Chițanu (Codru Milești)
Cel mai bun apărător: Gheorghe Talpă (Nisporeni)
Cel mai bun mijlocaș: Mihai Batîru (Valea Trestieni)
Cel mai bun atacant: Mihai Crudu (Nisporeni)
Cel mai tânăr jucător de perspectivă: Ion Pahomea (Nisporeni)
Cel mai bun jucător Veteran: Nicanor Ciochină (Boldurești)
Cel mai bun jucător: Dan Ciobanu (ARF Nisporeni)
Cel mai bun antrenor: Ignat Nicon (Soltănești)

Totodată, au fost premiate cele mai bune echipe din raion, FC Zidarul Nisporeni (locul I Divizia A futsal) și FC Prut Zberoaia (echipa de veterani).

La ceremonia oficială au participat vicepreședintele raionului Nisporeni, Sergiu Sococol și veteranul fotbalului, Tudor Robu. FMF a fost reprezentată de către inspectorul federal, Vladislav Cebotari.

Buna desfășurare a turneului a fost asigurată de președintele ARF Nisporeni, Dan Ciobanu, secretarul general ARF Nisporeni, Vasile Grigorov și arbitrii Andrei Guidea, Mihai Vrabie, Sergiu Valicov.