• Support National Team

Fotbal-volei pe plajă. Moldova a participat la turneul internațional din Turcia

13 oct 2021 de Ion Buga

Naționala Moldovei a participat la un nou turneu internațional de fotbal-volei pe plajă (World Tour FootVolley), de această dată găzduit de orașul Istanbul, Turcia. La competiție au mai evoluat alte 21 de echipe din 14 țări.

Echipa noastră a jucat cu două componențe: Alexandru Sîrghi, Ion Țelic (Moldova-1) și Nicolae Țelic, Artiom Scripnic (Moldova-2).

În faza preliminară, Moldova-1 a jucat în grupa A alături de Austria, Turcia-2, Iran-2 și Pakistan. Naționala noastră s-a clasat pe locul II, cedînd doar echipei iraniene. În sferturile de finală, tricolorii au cedat în fața Rusiei-1, scor 1-2, clasându-se pe locul 8 la acest turneu.

Moldova-2 a fost repartizată în grupa D, unde a repurtat victorii contra Kazakhstanului și Lituaniei, dar pierdut în meciurile cu Ucraina-1 și Belarus, situîndu-se pe locul III în grupă, iar la general - pe 12.

Campioană a turneului a devenit selecționata Ucrainei-1, care a fost urmată pe podium de Ucraina-2 și Iran-1.