• Support National Team

Masculin (Competiții)

Divizia A. Rezultatele meciurilor jucate astăzi în etapa a IX-a

02 oct 2021 de Victor Daghi

În etapa a noua din Divizia A, astăzi s-au disputat ultimele trei meciuri. Toate partidele s-au terminat la egalitate.

Surprinzător, Spartanii n-au reușit să învingă una dintre codașele campionatului, Speranța Drochia. Meciul de la stadionul din satul Selemet s-a terminat cu o remiză albă. Cu toate acestea, Spartanii au egalat-o la puncte pe Sporting și din nou au preluat conducerea clasamentului Diviziei A, datorită victoriei din meciul direct.

Atât Dacia Buiucani cât și FCM Ungheni au condus pe parcursul jocului, care s-a terminat nedecis, 2-2. De menționat faptul că Andrei Rusnac de la gazde a înscris din penalty în minutul 13, iar apoi tot el a ratat o lovitură de la 11 metri, în minutul 24.

Iskra și Victoria au marcat câte un gol în primele 11 minute de joc, stabilind scorul final, 1-1. Marin Stan de la Victoria a înscris al 6-lea gol din această stagiune. Lider în clasamentul golgheterilor continuă să fie Nicolai Porojniuc (FCM Ungheni), cu 7 reușite.

Vă prezentăm rezultatele partidelor și marcatorii golurilor:

CS Dacia Buiucani Chișinău – FCM Ungheni 2-2 (Andrei Rusnac 13-penalty, Nicolae Nemerenco 73 / Chiril Arama 11, Florin Cojocaru 74)

CSF Spartanii Selemet – FC Speranța Drochia 0-0

Iskra Rîbnița – FC Victoria Chișinău 1-1 (Efim Tuluc 11 / Marin Stan 9)

Clasamentul la zi

Transmisiunile în direct ale tuturor meciurilor Diviziei A 2021/22 și rezumatele video sunt accesibile pe site-ul Eleven Sports.

Etapa următoare va avea loc după următorul program:

15 octombrie: FCM Ungheni – FC Victoria Chișinău, FC Sucleia – Iskra Rîbnița, Sheriff-2 Tiraspol – FC Sporting Trestieni, CS Dacia Buiucani Chișinău – CSF Spartanii Selemet

16 octombrie: CS Real Succes Chișinău – FC Cahul-2005, FC Speranța Drochia – FC Olimp Comrat

Toate meciurile vor începe la ora 15:00.

Spartanii Selemet au preluat conducerea clasamentului Diviziei A. Foto: CSF Spartanii