• Поддержи национальную сборную

Divizia A. Rezultatele meciurilor jucate astăzi în etapa a VII-a

18 sep 2021 de Victor Daghi

În etapa a șaptea din Divizia A, astăzi s-au disputat 5 meciuri. Spartanii continuă parcursul foarte bun în campionat. Echipa din Selemet a învins cu 1-0 formația Sheriff-2, adunând astfel 3 puncte importante în lupta pentru promovarea în Divizia Națională. Golul victoriei a fost marcat de fostul jucător de la Zimbru și Petrocub, Vadim Bejenari. Dublorii Sheriff-ului au cedat pentru prima dată în această stagiune și au căzut pe locul 5 în clasament.

Sporting Trestieni a învins Iskra cu 2-0 și a urcat pe locul 2, fiind la două puncte distanță de lidera Spartanii.

Golul lui Marin Stan a adus 3 puncte pentru Victoria, iar mijlocașul de 24 de ani a înscris pentru a 5-a oară în actualul sezon și el este pe primul loc în clasamentul golgheterilor.

Speranța Drochia a obținut prima victorie din campionat, reușind să revină de la 0-1. Iar Olimp Comrat a demonstrat încă o dată că în fotbal totul este posibil. Fiind condusă cu 2-0 la pauză de FC Sucleia, comrățenii au revenit motivați de la vestiare, reușind să învingă cu 3-2! Golul victoriei a fost marcat în minutul 89 de Victor Arnaut în propria poartă.

Vă prezentăm rezultatele partidelor și marcatorii golurilor:

FC Speranța Drochia – FCM Ungheni 2-1 (Eduard Zaplitnîi 51, Veaceslav Lisa 88 / Pavel Proca 32)

CSF Spartanii Selemet – Sheriff-2 Tiraspol 1-0 (Vadim Bejenari 30)

FC Olimp Comrat – FC Sucleia 3-2 (Maxim Uzun 48, Chirill Bargan 61, Victor Arnaut 89-autogol / Yao Assamoi Kouassi 11, Bi Gohou Geoffroy Gohou 43)

FC Cahul-2005 – FC Victoria Chișinău 0-1 (Marin Stan 82)

FC Sporting Trestieni – Iskra Rîbnița 2-0 (Eduard Avram 51, Vasile Smîntînă 58)

Clasamentul la zi

Transmisiunile în direct ale tuturor meciurilor Diviziei A 2021/22 și rezumatele video sunt accesibile pe site-ul Eleven Sports.

Etapa următoare va avea loc după următorul program:

24 septembrie: FCM Ungheni – Iskra, Sheriff-2 – FC Olimp, FC Sucleia – FC Cahul-2005, CS Real Succes – CSF Spartanii

25 septembrie: FC Victoria – FC Sporting, FC Speranța Drochia – CS Dacia Buiucani

Toate meciurile vor începe la ora 16:00.

Bucuria jucătorilor de la Sporting Trestieni la finalul meciului cu Iskra. Foto: Sporting Trestieni

Speranța Drochia la prima victorie! Foto: Valeriu PLOPA