• Support National Team

Masculin (Competiții)

Sheriff - Crvena Zvezda, de la ora 20:00

10 aug 2021 de Victor Daghi

Sheriff va lupta în această seară, de la ora 20:00, pentru un loc în play-offul Ligii Campionilor. Tiraspolenii vor juca returul contra formației Crvena Zvezda, Serbia, la complexul sportiv Sheriff din Tiraspol, Arena Mare.

În tur, echipele s-au despărțit la egalitate, 1-1. Frank Castaneda a deschis scorul din lovitură liberă în minutul 33, iar Lois Diony a egalat la unu în prelungirile primei reprize. Sârbii au terminat jocul în inferioritate numerică după eliminarea lui Guelor Kanga în minutul 58.

Partida va fi transmisă în direct de postul de televiziune din Tiraspol – TSV.

Meciul Sheriff - Crvena Zvezda va fi arbitrat de către germanul Felix Zwayer (30 de ani), arbitru FIFA din 2012.

În primele două runde ale Ligii Campionilor, Sheriff a trecut de Teuta (Albania) cu scorul general de 5-0 și de Alashkert (Armenia), scor general 4-1, și s-a calificat în turul trei preliminar, asigurându-și totodată cel puțin participarea în grupele Europa Conference League.

De partea cealaltă, campioana Serbiei s-a impus în fața echipei Kairat, Kazahstan, 1-2 în deplasare și 5-0 acasă, în turul doi preliminar.

Echipa antrenată de tehnicianul ucrainean Yurii Vernydub va susține astăzi al 125-lea meci din cupele europene. Bilanț: 36 victorii, 37 egalități, 51 înfrângeri. Golaveraj 111-127.

Învingătoarea dublei manșe va accede în play-offul Ligii Campionilor, iar echipa învinsă își va continua parcursul european în play-offul Ligii Europei. În cazul în care va trece de sârbi, campioana Moldovei va juca cu învingătoarea meciului GNK Dinamo Zagreb (Croația) - Legia Varșovia (Polonia). Iar în cazul unui eșec, “galben-negrii” își vor continua parcursul european contra echipei care va pierde în duelul CFR 1907 Cluj (România) - BSC Young Boys (Elveția).

Federația Moldovenească de Fotbal urează mult succes echipei noastre în returul cu sârbii!