• Support National Team

Feminin (Naționale)

Cristina Cerescu și Carolina Țabur au câștigat Cupa României

07 iun 2021 de Maria Teeşanu

Carolina Țabur și Cristina Cerescu au câștigat un nou trofeu în România cu echipa “U” Olimpia Cluj. După titlul de campioane, jucătoarele naționalei feminine a Moldovei și-au adjudecat astăzi și Cupa acestei țări.

În finala competiției, disputată pe stadionul Francisc von Neuman din Arad, clujencele au trecut în prelungiri de ACS Heniu Prundu Bârgăului, scor 1-0, datorită golului marcat de Mihaela Ciolacu în minutul 114.

Carolina Țabur și Cristina Cerescu au jucat pe toata durata partidei.

Clujencele nu au rivali pe măsură în competiția internă, câștigând toate cele 10 meciuri disputate până acum și având un avans de 21 de puncte față de ACS Heniu Prundu Bârgăului, adversara din finala cupei. În acest sezon de campionat, Carolina a înscris 15 goluri, iar Cristina 5.

Elevele lui Iulian Szekely vor juca în sezonul următor al Ligii Campionilor la fotbal feminin.