• Support National Team

Feminin (Naționale)

Preliminariile Campionatului european 2022. Totalurile evoluției naționalei feminine a Moldovei

24 feb 2021 de Ion Buga

Naționala feminină a Moldovei a încheiat aseară o nouă campanie preliminară către Campionatul european. Tricolorele au evoluat într-o grupă cu Spania, Polonia, Cehia și Azerbaidjan.

În toate cele 8 meciuri disputate Moldova a fost pregătită de antrenorul Eduard Blănuță.

Cristina Cerescu

*În această campanie de calificare pentru naționala feminină au evoluat 25 de jucătoare;

*Eugenia Răilean este cea mai tânără jucătoare care a apărat culorile naționalei feminine. Ea a debutat în meciul cu Spania (0-9) la vârsta de numai 16 ani.

*Cristina Cerescu este singura jucătoare care a evoluat integral în toate cele 8 partide (720 minute). Tot atâtea meciuri au adunat portarul Natalia Munteanu (675 minute) și atacantul Carolina Țabur (709 minute);

*Moldova a marcat 3 goluri, toate în victoria de acasă cu Azerbaidjan (3-1). Două dintre ele au fost reușite de portarul Natalia Munteanu, ambele din penalty, iar un alt gol a fost semnat de Carolina Țabur.

*Jucătoarele naționalei Moldovei au fost avertizate cu 16 cartonașe galbene. Cele mai multe, 3, le-a primit Anastasia Sivolobova;

*Dumitrița Prisăcari, Irina Topal și Anastasia Toma sunt jucătoarele care au fost sancționate cu câte un cartonaș roșu.