• Поддержи национальную сборную

Boldurești, deținătoarea Cupei raionului Nisporeni

22 noi 2020 de Ion Buga

Echipa satului Boldurești a devenit astăzi deținătoarea Cupei raionului Nisporeni la fotbal, ediția 2020. În meciul decisiv, aceasta a trecut în prelungiri de Valea Trestieni, scor 4-2. Timpul regulamentar s-a terminat la egalitate, 2-2.

Pentru învingători au marcat Mihai Luchian (minutul 12), Valeriu Arteni (37), Denis Briuhanov (94) și Grigore Ciochină (107), iar de partea cealaltă cu o dublă s-a remarcat Andrei Popescu (47, 66).

Cel mai bun portar a fost desemnat Sergiu Ciobanu, iar golgheter a devenit – Andrei Popescu (7 goluri). Colegul acestora de la Valea Trestieni, Eugeniu Podîrca, a fost ales jucătorul turneului.

La ceremonia de premiere au participat Lilian Zbîrnea, șeful Secției cultură și turism a Consiliului Raional Nisporeni, Leonid Oleinicenco, președintele FMF, Dan Ciobanu, președintele Asociației Raionale de Fotbal, Vasile Talpă, Alexandru Melinte, vicepreședinții Asociației Raionale de Fotbal, Vasile Grigorov, secretar general al Asociației Raionale de Fotbal, Tudor Robu, Nicon Ignat, veterani ai fotbalului.

La cea de-a patra ediție a Cupei raionului Nisporeni au evoluat 8 echipe.