Masculin (Competiții)

LIVE. Super Liga. FC Milsami - Dacia Buiucani

14 sep 2024 de Serghei Cipilencu

Milsami Orhei şi Dacia Buiucani se întâlnesc astăzi, de la ora 17:00, într-un meci al etapei a 6-a din prima fază a Super Ligii. Partida de la Orhei va fi transmisă în direct de platforma media ligatv.md și în direct de postul de televiziune We Sport.

Milsami - Dacia Buiuсani

14 septembrie. Orhei, Complexul sportiv raional

Arbitru: Igor BOȘCA

Asistenți: Denis OALĂ și Nicolae MACARI

Al 4-lea oficial: Ivan TUDOS

Milsami Orhei: 31.Mihail CIOBAN, 4.Danny KOY LUPANO, 5.Yaroslav TEREKHOV, 7.Daniel LISU, 10.Radu GÎNSARI, 11.Sorin CHELE, 14.Alexandar MILIC, 16.Alexandru ANTONIUC, 19.Igor LAMBARSCHI, 23.Vadim BOLOHAN, 25.Nabil KHALI

Rezerve: 1.Igor MOSTOVEI, 12.Denis VORNIC, 6.Ion GHIMP, 13.Vasile LUCHIȚA, 15.Ime Udo NDON,17.Danu SPĂTARU, 21.Vladislav ZAVALIȘCA, 32.Vitus AMOUGUI

Antrenor: Igor PICUȘCEAC

Dacia Buiuсani Chișinău: 1.Victor STRAISTARI, 3.Denis BACIU, 4.Maxim FOCȘA, 7.Vitalie DUMBRAVA, 14.Sandu ROMAN, 20.Ștefan EFROS, 21.Ilie EFROS, 22.Roman NOVICOV, 23.Nichita GOREA, 27.Valentin REBEJA, 70.Vlad COLIȘ

Rezerve: 35.Bogdan SURUCEANU, 2.Vlad PASCARI, 6.Dumitru STRAISTARU, 9.Vlad LUPAȘCO, 10.Mateo SPATAREL, 12.Daniil PÎRĂU, 16.Alexandru MUNTEAN, 29.Alexandr GORȘA, 30.Luca MORARU

Antrenor: Viorel FRUNZĂ

Gazdele au anunţat că intrarea la acest meci va fi gratuită.

Milsami şi Dacia Buiucani s-au întâlnit până acum în 10 meciuri în Super Liga. „Vulturii roşii” au repurtat 6 victorii, iar alte 4 meciuri s-au încheiat la egalitate. Golaverajul general este favorabil orheienilor: 18-4.

În etapa trecută, Milsami a remizat cu Sheriff, scor 1-1. În partidă jucată pe stadionul din Tiraspol, Milsami a condus cu 1-0 prin golul marcat de Radu Gînsari în minutul 35, iar „viespile” au egalat la mijlocul metanului secund prin Ajak Riak în minutul 67. Astfel orheenii se află pe poziția a 6-a în clasament și până acum în cele 5 etape au înregistrat doar o singură victorie în compania outsiderului din Florești cu 6-0. Discipolii lui Igor Picușceac au la activ 4 puncte dobândite în ultimile două etape. Pentru meciul de astăzi cu Dacia Buiucani toți „vulturii” vor fi diponibili să joace.

Dacia Buiucani cu un punct la activ, este pe poziția a 7-a în tabelă. Echipa antrenată de Viorel Frunză nu are gol marcat în prima fază a Super Ligii, iar încasate 6. De asemenea „lupii” au înregistrat în ultimile 3 etape 3 înfrângeri și se află în zona retrogradării. În stadiul trecut „galben-albaștrii” au cedat în fața formației Zimbru Chișinău cu scorul de 0-1 pe stadionul Zimbru-2. Pentru a evita declasarea în Liga 1, Dacia Buiucani trebuie să înceapă din etapa curentă să acumuleze puncte, dar și să aplice careva modificări pe plan ofensiv pentru a pune punct seriei de înfrângeri.

„Vulturii roșii” sunt odihniți, iar în pauza internațională nu au oferit jucători la naționalele Moldovei. Singurul jucător care a fost convocat din plutonul orheenilor a fost Vasile Luchița, dar jucătorul nu a făcut parte din lot pentru meciurile selecționatei de tineret U21 în confruntările cu Georgia și Suedia din cadrul preliminariilor Campionatului European 2025 din Slovacia.

La rândul lor „lupii” a oferit în pauza internațională din luna septembrie 4 jucători la două naționale de tineret. Pentru tricolorii U19 au evoluat 3 jucători: fundașul Vlad Pascari, mijlocașul Daniel Popovici și Atacantul Sandu Roman. Pentru selecționata antrenată de Ștefen Stoica „galben-albaștrii” au servit doar un jucător, atacantul Vlad Lupașco.

Cu aproximativ o oră înainte de startul partidei veți putea afla componențele de joc ale celor două formații, accesând această știre actualizată.