• Support National Team

Fotbal de Plajă (Naționale)

SuperFinala EBSL 2024. Moldova - Elveția. LIVE 15:00 la WE SPORT

12 sep 2024 de Serghei Cipilencu

Naționala de fotbal pe plajă a Moldovei va juca astăzi cu reprezentativa similară din Elveția al treilea meci din cadrul grupei B al turneului SuperFinala EBSL 2024 din Alghero, Italia. Cele două selecționate se vor duela începând cu ora 15:00 (ora Moldovei), iar partida va fi transmisă live de postul de televiziune We Sport. Deasemenea confruntarea, Moldova - Elveția va fi transmisă în direct și de platforma Beachsoccertv.com.

Moldova și Elveția se vor confrunta pentru a 2-a oară într-un meci direct la fotbal pe plajă. Cele două reprezentative s-au duelat doar o singură dată până acum, pe 27 iunie 2023, „tricolorii” au cedat în fața elvețienilor cu scorul de 4-9, iar partida conta pentru faza grupelor a Jocurilor Europene 2023 din Tarnov, Polonia.

Moldova, poziția 30 în clasamentul Beachsoccer, a disputat 42 de meciuri la nivel internațional, cu 23 victorii și 141 de goluri marcate. Cel mai bun marcator fiind Grigore Cojocari (23 goluri).

Elveția, poziția a 9-a în clasamentul Beachsoccer, are un parcurs de 52 de meciuri în competițiile internaționale, în care a înregistrat 31 de victorii și 296 de goluri marcate. Cel mai bun marcator fiind Glenn David Hodel (57 goluri).

Selecționerul Ruslan Pernai a convocat pentru Super Finala EBSL 2024 din Alghero, Italia, următorii jucători:

Naționala Moldovei la Fotbal pe Plajă: Nicolae Garanovschi, Ion Canciuc, Alexei Capsamun, Petru Popescu, Andrei Florea, Toader Vieru, Dumitru Ciobotaru, Grigore Cojocari, Dumitru Graur, Alexandru Sîrghi, Artiom Turta, Anatolie Lepodatu

4Franța 2 0 027 - 100

Conform regulamentului clasamentul grupelor va fi format în urma punctelor acumulate în această etapă. Astfel, pentru victorie în timpul regulamentar - 3 puncte, victorie în prelungiri - 2 puncte, victorie la lovituri de departajare - 1 punct, înfrângere - 0 puncte.

Dacă echipele sunt la egalitate de puncte, se iau în calcul rezultate directe, golaverajul, numărul de goluri marcate și, dacă e necesar, cartonașele primite.

În etapa sferturilor va avea loc o nouă tragere la sorți, în care câștigătoarele grupelor, dar și echipa de pe locul doi cu cel mai bun punctaj din faza grupelor va fi divizată în Urna 1, iar celelalte de pe locul doi din grupe, dar și cele mai bune două formații de pe locul 3 vor fi repartizate în Urna 2.

Sferturile de finală vor avea loc pe 13 septembrie. Semifinalele și meciurile pentru locurile 5-8 se vor desfășura pe 14 septembrie, iar finala și meciul pentru locul 3 - pe 15 septembrie.

Amintim că în urma tragerii la sorți, echipa națională a Moldovei a fost repartizată în Grupa B, alături de Franța, Belarus și Elveția.  În Superfinala EBSL este ultimul act al competiției europene de fotbal pe plajă și adună cele mai bune echipe de pe continent. În acest an, turneul are loc în Alghero, Italia, la care vor participa 12 echipe: Belarus, Cehia, Danemarca, Estonia, Germania, Franța, Italia, Moldova, Polonia, Portugalia, Spania și Elveția.