Masculin (Competiții)

LIVE. Super Liga. CSF Bălți - CSF Spartanii Sportul

24 aug 2024 de Serghei Cipilencu

CSF Bălţi și CSF Spartanii Sportul se întâlnesc astăzi, de la ora 20:00, în primul meci al etapei a 4-a din Super Liga, ediţia 2024/2025. Partida de la Bălți va fi transmisă în direct de platforma media ligatv.md și de postul de televiziune We Sport.

CSF Bălți - Spartanii Sportul

24 august. Bălți, stadionul municipal

Arbitru: Ion ORLIC

Asistenți: Artur MACOVEI și Alexandru SAJIN

Al 4-lea oficial: Ion BÎLEA

FC Bălți: 33.Artur NAZARCIUC, 2.Alvaro MEDINA BELY, 5.Santana Igor Cesar RODRIGUES, 8.Ivan URVANȚEV, 9.Vadim YAKOVLEV, 10.Andre DA SILVA, 20.David CHEMSCHI, 22.Nichita PICUS, 23.Martins Caio FERREIRA, 28.Bedzigui Marius OBEKOP, 31.Danila IGNATOV

Rezerve: 1.Lucian CEBOTARI, 3.Vladislav BOICO, 6.Alexandru GĂU, 7.Federico NSUE NGUEMA, 18.Eugeniu REBENJA, 24.Dumitru ROGAC

Antrenor: Veaceslav RUSNAC

Spartanii Sportul: 1.Daniel VÎRLAN, 3.Nicholas OSEI BONSU, 5.Andrei SOSNOVSCHI, 6.Abiodun OLANIYAN GANIU, 9.Nicolae ROTARU, 10.Alexandru DEDOV, 14.Ocante George VIEIRIA TOTO, 17.Anilsio PINHO MENDONCA PEREIRA, 20.Eugeniu SIDORENCO, 21.Isaac OPPONG, 77.Serghei ȚURCAN

Rezerve: 21.Andrews OWUSU, 7.Ilie DAMAȘCAN, 15.Hamed Dublan SANE, 16.Mihail SAVA, 19.Nartey KORLI SHADRACK, 28.Ciprian CHICU, 36.Pavel GURULEA, 37.Marin BOGHIU

Antrenor: Andrian SOSNOVSCHI

Gazda meciului, CSF Bălți, a anunțat că accesul pe stadion va fi liber.

Cele două formaţii s-au întâlnit de două ori în Super Liga. Ambele partide au contat pentru prima fază a campionatului național, ediția 2023/24. Prima partidă a avut loc pe data de 17 septembrie 2023, etapa a 5-a, iar CSF Bălţi şi Spartanii Sportul au remizat, scor 1-1. Formaţia lui Veaceslav Rusnac a deschis scorul în minutul 50 prin atacantul ucrainean Serhii Molochko, iar echipa antrenată atunci de Vlad Goian a egalat în minutul 86 prin mijlocaşul Pavel Nazari. A doua confruntare dintre cele două grupări a avut loc pe data de 11 noiembrie, etapa a 12-a. De data aceasta echipa din capitala nordului a dispus cu un scor categoric de 5-1. Cele două echipe s-au întâlnit şi în Liga 1, ediția 2020/2021. Bălţenii s-a impus cu 4-0 pe teren propriu, iar Spartanii Sportul și-a luat revanșa în retur când s-a impus cu 4-2.

În ultima etapă a Super Ligii, ediția 2024/25, CSF Bălți a obținut o victorie bine meritată în deplasare în compania „vulturilor roșii” din Orhei, scor 2-0 prin reușita lui Vadim Yakovlev din minutul 61 și impecabilul gol al brazilianului Caio Ferreira în minutul 77. Cu 4 puncte la activ, echipa de la Bălți ocupă locul 4 în clasamentul Super Liga, golaveraj 2-4.

Pentru CSF Bălți este al patrulea sezon în Super Liga. În ediția trecută, echipa antrenată de Veaceslav Rusnac a încheiat pe poziția a 5-a în campionat, iar cel mai bun golgheter al bălțenilor a fost Andre Da Silva (Brazilia) care în 22 partide a înscris de 6 ori.

De partea cealaltă, Spartanii au învins Dacia Buiucani cu scorul de 1-0 în deplasare. Golul victoriei a fost marcat de ghanezul Isaac Oppong în minutul 58 al partidei. Echipa din Selemet se află pe a 3-a poziție în clasament, cu puncte 4 după 3 etape jucate și doar cu un gol marcat în Super Liga, competiție în care a debutat în sezonul trecut.

Echipa din sudul Moldovei s-a ales cu doi jucători convocați la naționalele de tineret a Moldovei în toamna internațională. Tânărul atacant Nico Rotaru a fost convocat la naționala U21 sub conducerea selecționerului Ștefan Stoica, care vor disputa două meciuri importante din cadrul preliminariilor Campionatului European în compania Georgiei și Suediei. Mijlocașul de 18 ani Andrei Sosnovschi a fost și el convocat la naționala Moldovei U19, aceasta fiind prima chemare în lot pentru spartan.

Cu aproximativ o oră înainte de startul partidei veți putea afla componențele de joc ale celor două formații, accesând această știre actualizată.