• Support National Team

Istoria fotbalului. Sheriff – Olimpija. Întâlniri anterioare

08 aug 2024 de Andrei Prodan

Pe 8 iulie, la Ljubljana, în cadrul turului trei preliminar al Conference League se vor întâlni Olimpija din localitate și Sheriff Tiraspol. Nu este prima confruntare dintre aceste formații din cupele europene. 24 de ani în urmă echipele din Slovenia și Republica Moldova au jucat în turul preliminar al Cupei UEFA (actuala Liga Europa UEFA).

Pentru Sheriff, vicecampioana Moldovei din sezonul 1999/2000, aceasta era a doua participare în cupele europene. Debutul a fost consemnat în 1999 când tiraspolenii tot în Cupa UEFA au cedat în fața formației Sigma Olomouc fără a suferi înfrângere în dubla confruntare, 1-1 acasă și 0-0 în deplasare. Cehii s-au calificat mai departe grație golului marcat în deplasare. Prima întâlnire dintre Sheriff Tiraspol și Olimpija Ljubljana a fost programată pentru 10 august 2000. Meciul a fost arbitrat la centru de norvegianul Jon Skjervold, iar în tribunele stadionului orășenesc din Tiraspol (Complexul sportiv „Sheriff” încă nu era construit) au fost prezenți circa 7.000 de spectatori.

În teren și-au făcut apariția următoarele formații:

Sheriff: Evgheni Ivanov, Dmitro Parhomenko, Radu Talpă, Vaja Tarhnişvili (cpt.), Stanislav Ivanov, Vladimir Tanurcov, Evgheni Paţula (90’ David Mudjiri), Igoris Stucalinas, Deimantas Bička, Victor Barîşev jr., Edward Anyamkegh.

Antrenor: Ivan Danilianţ.

Olimpija: Nihad Pejković (cpt.), Goran Granić, Damjan Ošlaj, Siniša Jukić, Franki Fridl, Marko Kmetec, Sebastjan Cimirotič (54’ Ermin Rakovič), Ismet Munishi, Branislav Krunić (61’ Dražen Žeželj), Amir Agic, Dušan Kosič.

Antrenor: Bojan Prašnikar.

Oaspeții, cu toate că nu știeau prea multe despre adversară, au intrat pe teren destul de precauți deoarece cu câteva zile mai devreme campioana Moldovei, Zimbru Chișinău, a învins în dublă manșă deținătoarea titlului din Sloveniei, NK Maribor, în cadrul Ligii campionilor.

În prima repriză gazdele au avut mai mult posesia balonului, dar nu au creat mari probleme golkeeperului Pejković. Oaspeții în schimb au avut trei ocazii bune de a marca prin Krunić, Kosič (după șutul acestuia balonul a nimerit bara porții apărate de Ivanov) și Cimirotič. În schimb în partea a doua a jocului dominarea tiraspolenilor a fost totală. Nigerianul Anyamkegh a țintit bara și transversala porții slovene, Stanislav Ivanov n-a nimerit în poarta goală, o ocazie foarte bună de a amrca a ratat Paţula. Totuși, balonul a poposit în poarta oaspeților, dar arbitrul Skjervold a indicat că ceva mai devreme Anyamkegh a încălcat regulamentul. Slovenii au avut o singură ocazie prin Kmetec, dar în acel episod foarte bine a jucat Ivanov.

Deoarece Bojan Prašnikar din limbile străine cunoștea doar germana, la conferința de presă rolul de translator l-a avut Ivan Danilianţ, care mulți ani a lucrat în Austria. Antrenorul sloven a spus că i-a plăcut jocul Sheriff-ului, menționând că evoluția slabă a discipolilor săi în a doua repriză a fost cauzată de oboseala acumulată (slovenii au sosit în Moldova abia în dimineața meciului).

Returul s-a disputat peste două săptămâni, pe 24 august. Circa 2.000 de spectatori au asistat la meciul disputat pe „Centralni stadion Bežigrad” din Ljubljana și condus la centru de portughezul Paulo Manuel Gomes Costa.

Olimpija: Nihad Pejković (cpt.), Gregor Mirtič, Goran Granić, Damjan Ošlaj, Siniša Jukić, Franki Fridl, Marko Kmetec (87’ Branislav Krunić), Sebastjan Cimirotič (90’ Dejan Grabić), Ismet Munishi, Amir Agic, Dušan Kosič (81’ Dražen Žeželj).

Sheriff: Evgheni Ivanov, Dmitro Parhomenko, Radu Talpă, Vaja Tarhnişvili (cpt.), Stanislav Ivanov, Vladimir Tanurcov (78’ Vladimir Pustovit), Evgheni Paţula (45’ David Mudjiri), Igoris Stucalinas (78’ Andrii Parhomenko), Deimantas Bička, Victor Barîşev jr., Edward Anyamkegh.

Gazdele, lideri autoritari în campionatul intern, au preluat inițiativa chiar din start. Foarte activ era Kmetec. Balonul a atins barele porților după șuturile lui Barîşev și Cimirotič. Primul gol a fost marcat în min. 30 când Ošlaj a marcat cu capul după executarea unui corner. Imediat după pauză slovenii au ratat o nouă ocazie de gol. Șutul lui Kmetec a nimerit în bara porții apărată de Ivanov. El s-a reabilitat în min. 70 când a marcat cu capul după o centrare de pe flancul stâng. Ne mai având ce pierde oaspeții s-au avântat în atac. O ocazie foarte bună de a marca a irosit Anyamkegh. În aceste condiții slovenii i-au prins pe tiraspoleni pe contraatac și Cimirotič (iarăși cu capul) a marcat golul de 3-0 în min. 90+2.

La conferința de presă de după meci Ivan Danilianţ a declarat că „Sheriff a jucat așa cum i-a permis adversara”.

Să sperăm că 8 iulie curent tiraspolenii vor reuși să-și i-a revanșa după o pauză de aproape un sfert de veac în Europa Conference League, etapa a 3-a preliminară.

foto: Secvență din meciul Sheriff Tiraspol – Olimpija Ljubljana disputat pe 10 august 2000. În dreapta – Edward Anyamkegh, atacantul nigerian al tiraspolenilor.