• Support National Team

LIVE. Super Liga. Sheriff Tiraspol - Dacia Buiucani

04 aug 2024 de Reporter FMF

Sheriff Tiraspol și Dacia Buiucani se întâlnesc astăzi de la ora 18:00 în al doilea meci al primei etape a Super Ligii, ediția 2024/2025. Partida de la Tiraspol va fi transmisă în direct platforma media ligatv.md şi de postul de televiziune We Sport

Sheriff – Dacia Buiucani

4 august 2024. Tiraspol. complexul sportiv ”Sheriff”

Arbitru: Denis IVLEV

Asistenți: Anatolie BASIUL și Vadim ROȘCA

Al 4-lea oficial: Ion BÎLEA

FC Sheriff: 34.Dumitru CELEADNIC, 3.Nana Kwame BOAKYE, 10.Cedric BADOLO, 17.Gerom NGOM MBEKEI, 33.Matheus Guilherme LINS DE ALMEIDA, 44.Alesio MIJA, 46.Stefan DESPOTOVSKI, 61.Ibrahim AKANBI RASHEED, 69.Peter Oluwaseun ADEMO, 91.Roko JURESKIN, 95.Vadim PAIRELI

Rezerve: 16.Rashed Al-TUMI, 7.Ben Qadir Abou OUATTARA, 8.Joao Paolo MOREIRA FERNANDES, 9.Ajak Chol RIAK, 24.Danila FOROV, 26.Artiom DIJINARI, 45.Ayyoub ALLACH, 47.Gideon Uche GOODLAD, 50.Jocelin BEHIRATCHE, 66.Ilounga Isea PATA, 90.Papa Ndiaga YADE

Antrenor: Yuriy HURA

Dacia Buciuani: 13.Alessandro BUROV, 3.Denis BACIU, 4.Maxim FOCȘA, 7.Vitalie DUMBRAVA, 9.Vlad LUPAȘCO, 16.Alexandru MUNTEAN, 18.Daniel POPOVICI, 19.Nicu NAMOLOVAN, 20.Ștefan EFROS, 21.Ilie EFROS, 28.Alexandru MACARI

Rezerve: 35.Bogdan SURUCEANU, 2.Vlad PASCARI, 6.Dumitru STRAISTARU, 8.Vasile BÎTLAN, 11.Viorel VĂRZARU, 12.Daniil PÎRĂU, 14.Sandu ROMAN, 17.Dumitru GALUȘCA, 27.Valentin REBEJA, 29.Alexandr GORȘA, 30.Luca MORARU

Antrenor: Viorel FRUNZĂ

Clubul gazdă a anunţat că intrarea la acest meci va fi gratuită.

Începând cu vara anului 2020, cele două echipe au jucat până acum 12 meciuri directe. Sheriff-ul a obținut 9 victorii, iar alte 3 partide s-au încheiat la egalitate. Golaverajul general este favorabil echipei din Tiraspol: 31-4.

Joi, 1 august, Sheriff-ul a jucat în deplasare cu Elfsborg în manşa a doua a turului doi preliminar al Ligii Europei. “Viespile” au pierdut prima manşă cu 0-1 pe teren propriu, şi s-au înclinat în deplasare cu 0:2. Sheriff-ul a început cum nu se poate mai prost meciul jucat pe terenul artificial din oraşul Boras. În chiar primul minut, atacantul ghanez Jalal Abdullay a profitat de nesincronizarea dintre fundaşul brazilian Matheus Lins şi portarul maltez Rashed Al-Tumi şi a înscris din câţiva metri. În minutul 58, arbitrul portughez Branco Godinho a dictat o lovitură de la 11 metri în favoarea "viespilor", după care şi-a anulat această decizie. Peste un sfert de oră, ghanezul Michael Baidoo a stabilit scorul final.

În ciuda faptului că a fost eliminată din Liga Europei, vicecampioana Republicii Moldova va continua parcursul în cupele europene inter-cluburi şi în juca de-acum în Turul 3 preliminar al Ligii Conferinţelor. "Galben-negrii" vor încearcă să treacă în dublă manşă de formaţia slovenă Olimpija Ljubljana. Prima manşă se va disputa în Slovenia, pe 8 august de la ora 20:00, cea de-a doua fiind programată la Tiraspol, pe 15 august, la fel de la aceiaşi oră.

De partea cealaltă, Dacia Buiucani s-a despărţit în această pauză competiţională de jucătorii care au dus greul în sezonul trecut. Portarul Victor Dodon s-a transferat la Petrocub Hânceşti, fundaşul leteral Alex Gutium îşi va continua carieră la clubul sârb FK Javor, iar atacantul Ilie Botnari va juca în campionatul Bulgariei la Pirin Blagoevgrad. Deasemenea, de la Dacia Buiucani au plecat mijlocaşii Dumitru Bivol, Antonii Josan, Tudor Butucel şi Eugen Zasaviţchi dar şi atantul Daniel Dosca.

Chiar şi aşa, Dacia Buiucani are obiective îndrăzneţe şi doreşte să ajungă din nou în play-off-ul Super Ligii. Începând cu 3 iulie, formaţia condusă de Viorel Frunză a susţinut 6 partide amicale. “Galben-albaştrii” au repurtat două victorii: 4-0 cu Vulturii Cutezători, formaţie care din acest sezon va juca în Liga 1 şi 3-2 cu Victoria Chişinău, o altă echipă din al doilea eşalon valoric al fotbalului moldovenesc.

Cu aproximativ o oră înainte de startul partidei veți putea afla componențele de joc ale celor două formații, accesând această știre actualizată.