• Support National Team

Fotbal de Plajă (Naționale)

Fotbal pe plajă. Moldova a surclasat Arabia Saudită cu 5-2

26 iul 2024 de Serghei Cipilencu

Naționala de fotbal pe plajă a Moldovei a învins astăzi selecționata din Arabia Saudită. Echipa noastră s-a impus cu scorul de 5-2 în fața invitatului special al etapei preliminare a EBSL 2024, Divizia A, competiție echivalentă Campionatului European de fotbal, găzduită de țara noastră. Partida a avut loc pe Beach Soccer Arena FMF din parcul „La Izvor”, din orașul Chișinău. Amintim că la această etapă a competiției, participă trei naționale: Moldova, Polonia și Turcia. Selecționata din Arabia Saudită este invitatul special al ediției de la Chișinău. În prima confruntare a zilei, Polonia și Turcia au înregistrat un scor de 3-2, în favoarea vulturilor.

Arabia Saudită - Moldova 2-5

Au marcat: Ahmed Alhamami (minutul 1/repriza 2), Ramzi Dakman Abdullah (minutul 10, repriza 3/ Grigore Cojocari (minutul 12/repriza 1), Alexandru Sîrghi (minutul 2/repriza 2), Petru Popescu (minutul 4/repriza 2), Andrei Florea (minutul 5/repriza 3), Khalid Mudhaya Waheeb (minutul 9/repriza 3, autogol)

26 iulie. Beach Soccer Arena „La Izvor”, Chișinău

Arbitru: Dmytro Dudka (Ucraina)

Arabia Saudită: Dibaji Qasem Ali, Khaled Fahad Al Mowallad, Mohammad Ammash Aldayhani, Zayed Alhajri, Hassan Aleid Jamal, Hussain Sarraj Eslam, Ahmed Alhamami, Mohammed Alajmi Saleh, Khalid Mudhaya Waheeb, Mubarak Alduoasri Tayi, Ramzi Dakman Abdullah, Waleed Alyoubi Mohamed

Antrenor: Zloccowick Gustavo

Moldova: Ruslan Istrati, Nicolae Garanovschi, Nicolae Ignat, Alexandru Eremia, Andrei Florea, Stanislav Moraru, Petru Popescu, Grigore Cojocari, Dumitru Graur, Eugen Borovschi, Alexandru Sîrghi și Artiom Turta

Antrenor: Ruslan Pernai

Programul tuturor partidelor în care va evolua selecționata noastră în faza grupei A din Divizia A, îl găsiți aici.

Ora 19:30. MOLDOVA - Polonia

Clasamentul competiției poate fi accesat AICI.

Amintim că etapa preliminară a ediției din acest an se desfășoară în 3 orașe europene pe parcursul lunilor iulie - septembrie. Evenimentul de la Chișinău va determina două echipe care se vor califica în Superfinala EBSL 2024, iar una va juca pentru retrogradare. Superfinala va avea loc la Alghero, Italia, în perioada 10-15 septembrie 2024, unde 12 echipe se vor lupta pentru titlul de campioană. Trei echipe vor juca pentru retrogradare în Divizia B, dintre care două vor retrograda în 2025.