• Поддержи национальную сборную

Fotbal feminin. Letonia - Moldova 2-1

16 iul 2024 de Svetlana Tataru

Naționala Moldovei și-a încheiat evoluția în cadrul preliminariilor EURO 2025. Selecționata noastră a fost învinsă de Letonia în ultimul meci al competiției, scor 2-1, pe stadionul Daugava din Riga. Moldova s-a clasat pe poziția a patra în grupa C2.

LETONIA - MOLDOVA 2-1

Au marcat: Anastasija Cemirtane (24), Karlina Milksone (82) / Claudia Chiper (37)

16 iulie. Stadionul Daugava, Riga. Ora 20:00

Arbitru: Milica Milovanovic (Serbia)

Arbitri asistenți: Aleksandra Kostić (Serbia), Marijana Rajović (Serbia)

Al 4-lea oficial: Jelena Cvetković (Serbia)

Cartonașe galbene: Anastaija Poluhovica (45+5) / Felicia Guțu (65), Valeria Vîrlan (89)

Letonia: 1.Sofija Nesterova (23.Elza Strazdina, 68), 2.Sofija Garanca (7.Paula Linina, 74), 3.Aleksandra Mairna (46), 10.Anastaija Rocane (C), 13.Sandra Voitane, 18.Anna Valavka, 15.Anastasija Cemirtane ( 6.Taisija Smirnova, 74), 11.Diana Suvitra (16.Santa Vuskane, 68), 19.Karlina Milksone, 14.Olga Sevcova, 9.Anastaija Poluhovica

Rezerve: 12.Alina Sklemenova, 4.Selga Vitmore, 5.Anna Flakse, 17.Katrina Danilova, 20.Anastasija Vainere, 21.Signija Senberga

Antrenor: Roman Kvacovs

Moldova: 12.Natalia Munteanu (C), 2.Cristina Cerescu, 4.Valeria Vîrlan, 9.Daniela Mardari, 10.Carolina Țabur, 11.Claudia Chiper, 14.Elina Coceanovschi, 15.Felicia Guțu, 16.Mădălina Bădiceanu, 20.Veronica Cojucari (3.Anisia Său, 66),  21.Irina Topal (18.Anastasia Cernitu, 76)

Rezerve: 1.Margareta Panova, 23.Anastasia Nagoreanschi, 5.Eugenia Railean, 7.Carina Doiban, 6.Lia Vlas, 8.Roxana Moisiuc, 17.Andreea Costin

Antrenor: Ghenadie Pușca

Amintim că Naționala Moldovei la fotbal feminin a fost învinsă de Slovenia în primul meci din cadrul preliminariilor Campionatului European 2025 cu scorul de 0-2, într-o partidă disputată pe Športni Park Ljubljana-Šiška din Ljubljana. Tricolorele au cedat în fața Letoniei cu un rezultat de 1-0, în partida de pe stadionul Zimbru din Chișinău, însă au încheiat la egalitate, scor 1-1, meciul cu Macedonia de Nord. Partida de la Centrul de Pregătire a FFM din Skopje s-a încheiat cu o remiză, scor 1-1. Golul Moldovei a fost marcat de Carolina Țabur în minutul 55. Selecționata Moldovei a fost învinsă de Macedonia de Nord în cel de-al patrulea meci din cadrul preliminariilor Campionatului European 2025 cu scorul de 4-2 pentru echipa din Macedonia de Nord. Pentru naționala noastră au marcat Carolina Țabur în minutul 22 și Iuliana Colnic în minutul 60. În penultimul meci din această campanie, Slovenia s-a impus în fața Moldovei cu un scor de 5-0.

Fotbal feminin. Selecționerul Ghenadie Pușca, dinaintea meciului cu Slovenia

Fotbal feminin. Declarațiile jucătoarelor naționalei înainte de meciul cu Slovenia

Fotbal feminin. Ultimele antrenamente ale naționalei înainte de meciul cu Slovenia

Fotbal feminin. Moldova - Slovenia. LIVE 20:00

Fotbal feminin. Declarația de presă a selecționerului Ghenadie Pușca dinaintea meciului cu Letonia