• Поддержи национальную сборную

EURO 2024 în Germania. Spania este noua regină a Europei!

14 iul 2024 de Serghei Cipilencu

Spania este Regina Europei! Ibericii au câștigat al patrulea titlu Euro, un record. „La Furia Roja” a câștigat EURO 2024 după ce a învins Anglia cu 2-1 la Berlin pentru a-și adjudeca al patrulea titlu, devenind cea mai de succes echipă din competiție după un turneu de neuitat pentru Luis de la Fuente și jucătorii săi. Deși repriza a doua a început cu o veste neplăcută pentru spanioli, Rodri fiind înlocuit cu Zubimendi din cauza unei accidentări suferite în prima parte, ibericii au reușit să marcheze chiar în minutul 2 al reprizei. Tinerii Lamine Yamal și Nico Williams au colaborat perfect pentru golul înscris de atacantul de la Bilbao, la prima acțiune ofensivă a spaniolilor la poarta lui Pickford. Yamal a oferit astfel al patrulea său assist în acest turneu, în timp ce Williams a marcat pentru a doua oară în Germania. Cu doar o zi înainte de finala Euro, Yamal a împlinit 17 ani. Modificările făcute de Gareth Southgate în partea a doua, cu Watkins și Palmer introduși în teren în locul lui Kane și Mainoo, s-au dovedit a avea un efect pozitiv. O acțiune de atac în flancul drept englez a dus la golul egalizator al lui Palmer, care l-a învins pe Unai Simon cu un șut din marginea careului, după o pasă bună venită de la Bellingham, în rol de pivot. A fost primul gol marcat de Palmer la acest Euro, chiar în meciul din finală. Faza culminantă în sectorul spaniol avea să vină în minutul 86, când Oyarzabal a împins mingea în plasă dintr-o centrare pe jos trimisă de Cucurella din flancul stâng. A fost nevoie de câteva secunde bune pentru ca golul să fie validat de Letexier, întrucât atacantul a fost foarte aproape de ultimul stoper al Angliei. S-a încheiat așadar cu un succes istoric pentru Spania, care devine naționala cu cele mai multe trofee Euro (4), depășind astfel o puternică formație a Angliei. De partea cealaltă, Anglia lui Southgate pierde pentru a doua oară consecutiv în ultimul act, după ce la Euro 2020 englezii plecau acasă fără trofeu după finala pierdută la penalty-uri în fața Italiei. „Cei Trei Lei” rămân fără trofeu Euro în palmares. Omul meciului a fost desemnat Nico Williams (Spania).

Cel mai bun jucător EURO 2024 - Rodri (Spania)

Cel mai bun tânăr jucător EURO 2024 - Lamine Yamal (Spania)

Golgheterul EURO 2024 - Dani Olmo - 3 goluri (Spania)

MAREA FINALĂ. Duminică, 14 iulie:

Spania - Anglia 2-1

Au marcat: 17.Nico Williams (47), Mikel Oyarzabal (86) / Cole Palmer (73)

14 iulie 2024. Berlin. Stadion: Olympiastadion

Arbitru: François Letexier (Franța)

Asistenți: Cyril Mugnier și Mehdi Rahmouni (ambii, Franța)

Al 4-lea oficial: Szymon Marciniak (Polonia)

Cartonașe galbene: Dani Olmo (31) / Harry Kane (25), John Stones (53), Ollie Watkins (90+1)

SPANIA: 23.Unai Simón, 2.Dani Carvajal, 3.Robin Le Normand (4.Nacho Fernandez, 83), 7.Alvaro Morata (c) (21.Mikel Oyarzabal, 68), 8.Fabian Ruiz, 10.Dani Olmo 14.Aymeric Laporte, 16.Rodri (18.Martin Zubimendi, 46), 17.Nico Williams, 19.Lamine Yamal (6.Mikel Merino, 89), 24.Marc Cucurella

Rezerve: 1.David Raya, 13.Alex Remiro, 5.Dani Vivian, 9.Joselu, 11.Ferran Torres, 12.Alejandro Grimaldo, 15.Alex Baena, 25.Fermin Lopez, 22.Jesus Navas

Antrenor: Luis de la Fuente

ANGLIA: 1.Jordan Pickford, 2.Kyle Walker, 3.Luke Shaw, 4.Declan Rice, 5.John Stones, 6.Marc Guehi, 7.Bukayo Saka, 9.Harry Kane (c) (19.Ollie Watkins, 61), 10.Jude Bellingham, 11.Phil Foden (17.Ivan Toney, 89), 26.Kobbie Mainoo (24.Cole Palmer, 81)
Rezerve: 13 Aaron Ramsdale, 23.Dean Henderson, 8.Trent Alexander-Arnold, 12.Kieran Trippier, 14.Ezri Konsa, 15.Lewis Dunk, 16.Conor Gallagher, 18.Anthony Gordon, 20.Jarrod Bowen, 21.Eberechi Eze, 22.Joe Gomez, 25.Adam Wharton

EURO 2024 în Germania. Totalurile fazei grupelor

EURO 2024 în Germania. Elveția și Germania s-au calificat în sferturile de finală

EURO 2024 în Germania. Anglia și Spania s-au calificat în sferturile de finală

EURO 2024 în Germania. Franța și Portugalia se vor duela în sferturile de finală