• Support National Team

EURO 2024 în Germania. Spania - Anglia, în finala Campionatului European

13 iul 2024 de Serghei Cipilencu

Spania și Anglia vor disputa finala EURO 2024, duminică, de la ora 22:00, pe Olympiastadion din Berlin, Germania. Meciul se joacă pentru marele trofeu, dar și pentru premiul pus în joc de UEFA, de 28,25 de milioane de euro! Mult așteptata finală va fi transmisă în direct de postul de televiziune Moldova 1.

Spania și Anglia s-au mai întâlnit de 27 ori de-a lungul istoriei, iar două dintre meciuri au fost la ediții de Campionat European și patru la Campionatul Mondial. La acest capitol, al jocurilor directe, Anglia are avantaj, cu 14 victorii. Spania s-a impus de zece ori, în timp ce trei confruntări s-au încheiat la egalitate.

Arbitraj

Comisia de Arbitri UEFA a anunțat că François Letexier din Franța va arbitra finala UEFA EURO 2024. Acesta va fi ajutat de conaționalii săi arbitri asistenți: Cyril Mugnier, Mehdi Rahmouni. Al 4-lea oficial la acest meci va fi arbitrul polonez Szymon Marciniak, iar asistenții VAR sunt desemnați, fancezii Jérôme Brisard și Willy Delajod.

Statisticile finalistelor la EURO 2024

Spania - 6 meciuri disputate, atâtea victorii; 13 goluri marcare (4 piciorul drept, 6 piciorul stâng, 2 cu capul și un autogol) - 3 goluri încasate; 83 de faulturi comise, 15 cartonașe galbene - un cartonaș roșu; 34 de cornere și 10 offside-uri în toată competiția; cele mai multe minute jucate - Unai Simon (480 de minute); cel mai bun marcator - Dani Olmo (3 goluri); cel mai bun asistent - Bukayo Saka (o asistare)

Anglia - 6 meciuri disputate, 3 victorii și 3 remize; 7 goluri marcare (3 piciorul drept, 2 piciorul stâng, 2 cu capul) - 4 goluri încasate; 50 de faulturi comise, 11 cartonașe galbene; 22 de cornere și 11 offside-uri în toată competiția; cele mai multe minute jucate - Declan Rice, Kyle Walker, John Stones și Jordan Pickford (toți câte 600 de minute); cel mai bun marcator - Harry Kane (3 goluri); cel mai bun asistent - Lamine Yamal (3 asistări)

Cei mai valoroși jucători în finala EURO 2024, conform transfermarkt.com

Cel mai valoros jucător al ibericilor este fundașul Rodri. Valoarea spaniolului pe piața de transferuri este de 120 mil. de euro. Acesta este jucătorul lui Manchester City din Iulie 2019.

În cealaltă echipă, cel mai scump jucător este mijlocașul Jude Bellingham. Suma transferului pentru acest jucător este de 180 mil. de euro. Englezul în vârstă de 21 de ani este jucătorul echipei spaniole Real Madrid din iulie 2023.

Parcursul celor două echipe până la marea finală

Faza Grupelor

Spania a fost repartizată într-o grupă echilibrată, alături de echipe precum Italia, Croația și Albania. Începutul competiției a fost promițător pentru „La Roja", care a învins Croația cu 3-0 în primul meci. Al doilea meci, împotriva Italiei, campioana în exercițiu, s-a încheiat cu o victorie minimă, scor 1-0. În acea partidă rolul principal a fost acordat unui autogol al lui Calafiori în repriza secundă. Se poate spune că rezultatul a fost meritat pentru echipa lui Luis de la Fuente, care a dominat întreaga partidă atât la posesie, cât și la ocazii de gol. Spaniolii după acel meci deja și-au asigurat locul matematic în optimile de finală. Ultimul meci din grupă a adus o victorie la limită împotriva Albaniei, scor 1-0, asigurând astfel calificarea Spaniei de pe primul loc în grupă. Spania a pășit în optimile de finală fără greșeală cu 9 puncte și nici un gol încasat.

Anglia a avut de înfruntat echipe precum Danemarca, Slovenia și Serbia în grupa sa. Debutul a fost unul modest, cu o victorie la minimă împotriva Serbiei, scor 1-0. „Leii” au obținut acea victorie în minutul 13, prin golul lui Jude Bellinghamîn, fața discipolilor lui Dragan Stoijkovic, respectiv acea confruntare fiind prima în care se marchează doar un singur gol la ediția 2024 a Campionatului European la Fotbal. Al doilea meci, împotriva reprezentativei din Danemarca, a fost unul dificil, englezii au remizat, scor 1-1. În ultimul meci din grupă, Anglia mai acumulează un punct în confruntarea cu Slovenia, într-o partidă tensionată care s-a încheiat scor al 0-0. Astfel Gareth Southgate și compania calificându-se de pe primul loc în grupă cu 5 puncte și cu golaverajul 2-1.

Optimi de Finală

Ibericii, în optimi, au întâlnit echipa Georgie. Meciul a fost dominat de spanioli, care au câștigat cu 4-1, demonstrând o formă excelentă și o coeziune de invidiat în jocul lor. Deși au dominat la capitolul posesie și ocazii, „La Furia Roja” s-a văzut condusă după autogolul lui Le Normand, pentru ca Rodri, Fabian Ruiz, Nico Williams și Dani Olmo să asigure ulterior calificarea meritată pentru trupa lui Luis de la Fuente.

Leii a avut un meci greu în optimi, împotriva Slovaciei. Anglia a supravețuit prin eurogolul lui Jude Bellingham, prin urmare Slovacia a cedat în extra time după un joc eroic. Slovacia, care a reușit să se califice de pe poziția a 3-a din grupa E, a fost aproape să producă o adevărată surpriză în faza optimilor, acolo unde trupa lui Francesco Calzona a condus până în minutul 90+4 o națională inedită cu vedete ale Angliei grație reușitei cu numărul 3 la acest turneu pentru Ivan Schranz. Cu toate astea, „Cei Trei Lei” au trimis partida în extra time după magnificul gol al lui Bellingham de la ultima fază, pentru ca Harry Kane să puncteze în prelungiri pentru succesul trupei lui Gareth Southgate.

Sferturi

Dicipolii lui Luis de la Fuente au jucat împotriva gazdelor, Germania, una dintre favoritele turneului. După un meci echilibrat și plin de ocazii, Spania a reușit să se impună cu 2-1, grație unui gol marcat în ultimele minute de joc în prelungiri. Sfertul de finală, dintre cei doi granzi ai Europei, Spania și Germania, a fost câștigat la limită de iberici după un duel energic încheiat în extra time. Dani Olmo a deschis scorul în repriza secundă, mai precis în minutul 51, pentru ca Florian Wirtz să trimită partida în prelungiri cu un gol marcat în minutul 89. Lovitura de grație a fost dată tot de un jucător venit de pe bancă, Mikel Merino reușind să o trimită în extra time pe Spania în penultimul act. De fapt, sacrifiul suprem a fost făcut și de Carvajal în acel meci, care a primit un cartonaș roșu la ultimele faze ale jocului, ceea ce face ca veteranul să rateze duelul din semifinale cu Franța. Spania reușea pentru prima dată în istorie să elimine țara gazdă la un turneu final major.

Dicipolii lui Gareth Southgate au întâlnit Elveția în sferturi, într-un meci de mare intensitate. Englezii au reușit să câștige la loviturile de departajare. Anglia nu a mai iertat la seria penalty-urilor și trimis acasă Elveția lui Murat Yakin. Englezii lui Southgate au avut însă ceva emoții și în acea partidă, în care au fost conduși din minutul 75 după golul lui Embolo, pentru ca Saka să aducă egalarea cinci minute mai târziu și să trimită duelul în prelungiri. „Cei Trei Lei” ajung în semifinale după loviturile de departajare, în cele din urmă au realizat, pe rând, Palmer, Bellingham, Schar, Saka, Shaqiri, Toney, Amdouni și Trent-Arnold au punctat din 11 metri, în vreme ce Akanji a ratat pentru elvețieni, fiind blocat de Pickford. Astfel, Anglia a rupt blestemul penalty-urilor, „Cei Trei Lei” având la acel moment un istoric negativ la acest capitol, și avea să ajungă în semifinale la EURO 2024, acolo unde juca împotriva Olandei.

Semifinale

Spania față în față cu Franța în semifinale. Într-un meci spectaculos, Spania a demonstrat din nou o formă excelentă, câștigând cu 2-1 și asigurându-și astfel un loc în finală. Spania a fost prima echipă care s-a calificat în finala de la Berlin. Elevii lui De La Fuente au avut nevoie de o primă repriză de vis pentru a ajunge pentru a 5-a oară în istorie în actul final din cadrul unui turneu major. În mai puțin de 10 minute de joc, golul avea să vină însă în poarta lui Unai Simon. Mbappe a centrat perfect pentru lovitura de cap a lui Kolo Muani, care spre deosebire de Fabian Ruiz, nu a mai iertat și l-a învins pe goalkeeperul iberic. A fost primul gol din acțiune marcat de Les Bleus la acest turneu final. După 20 de minute, Lamine Yamal a reușit din nou să scrie istorie, amintim că acesta a devenit cel mai tânăr marcator în fazele finale ale unui turneu major. Puștiul care a împlinit 17 ani, astăzi, 13 iulie, cu o zi înaintea marii finale de la Berlin, l-a învins pe Maignan cu un eurogol din marginea careului. Tânărul Lamine Yamal, care avea mai exact vârsta de 16 ani și 362 de zile, a intrat în istorie și a doborât recordul legendarului Pele, devenind cel mai tânăr fotbalist care evoluează într-o semifinală din cadrul unui turneu final major. La Cupa Mondială din 1958, Pele avea 17 ani și 244 de zile și a evoluat în partida dintre Brazilia și Franța. Totodată, Luis De La Fuente avea să trimită în teren și cel mai vârstnic jucător din istoria naționalei Spaniei care evoluează în fazele superioare ale unui turneu major: Jesus Navas, înlocuitorul lui Dani Carvajal, eliminat în meciul din sferturi cu Germania, avea la momentul partidei 38 de ani și 231 de zile. Furia Roja” a fost realmente dezlănțuită în acea confruntare, trupa lui De la Fuente reușind remontada în doar 4 minute. Din interiorul careului, Dani Olmo și-a dus echipa în avantaj, ajutat fiind de o deviere a lui Jules Kounde.

Anglia a jucat împotriva Olandei în semifinale. „Portocala Mecanică”, răpusă în ultimul minut de Watkins, iar Anglia avea să ajungă în finală alături de Spania. Anglia lui Southgate ajunge pentru a doua oară consecutiv într-o finală de Euro. După cea mai bună prima repriză făcută de „Cei Trei Lei” la Dortmund, acolo unde tabela arăta 1-1 la pauză în urma golurilor semnate de Xavi Simons și Harry Kane de la punctul cu var. În repriza secundă meciul s-a echilibrat, mingea era mai mereu în zona centrală a terenului și atunci când părea că duelul se duce în prelungiri, Ollie Watkins, înlocuitorul lui Harry Kane, l-a învins pe Verbruggen în minutul 90+1, cu un șut din întoarcere din interiorul careului, olandezii trăind un adevărat șoc la Dortmund, având în vedere că elevii lui Koeman erau pregătiți pentru extra time. Anglia - Spania fiind desemnată marea finală EURO 2024 de la Berlin de pe 14 iulie.

Spania, la a 5 finală de Campionat European din istorie. Are trei trofee.

Spania a ajuns în finală după succesul cu 2-1 în semifinale împotriva Franței la Munchen. Campioni în 1964, 2008 și 2012, ei pot deveni prima echipă care câștigă patru titluri și concurează în cea de-a cincea echipă decisivă a EURO, singura lor înfrângere până în prezent în actul final a fost împotriva Franței în competiția din 1984.

Anglia este la a doua finală consecutivă de Campionat European.

Anglia a învins Olanda cu 2-1 la Dortmund pentru a-și revendica locul în finală. Echipa lui Gareth Southgate își propune să câștige primul titlu la EURO, după ce a terminat pe locul secund la EURO 2020, unde a pierdut în fața Italiei la penalty-uri pe stadionul Wembley – prima lor apariție finală în competiție.

Orașele și stadioanele unde au avut loc cele 16 finale de Campionat European la Fotbal:

Finala a fost găzduită anterior de 13 stadioane diferite din 12 țări.

1960 : Parc des Princes, Paris (Franţa)
1964 : Estadio Santiago Bernabéu, Madrid (Spania)
1968 : Stadio Olimpico, Roma (Italia)
1972 : Roi Baudouin, Bruxelles (Belgia)
1976 : Stadion FK Crvena zvezda, Belgrad (Iugoslavia)
1976 : Stadio Olimpico, Roma (Italia)
1984 : Parc des Princes, Paris (Franţa)
1988 : Olympiastadion, Munchen (Germania)
1992 : Ullevi, Göteborg (Suedia)
1996 : Stadionul Wembley, Londra (Anglia)
2000 : Stadionul Feijenoord, Rotterdam Olanda)
2004 : Estádio do Sport Lisboa e Benfica, Lisabona (Portugalia)
2008 : Ernst-Happel-Stadion, Viena (Austria)
2012 : NSK Olimpiyskyi, Kiev (Ucraina)
2016 : Stade de France, Saint-Denis (Franța)
2020 : Stadionul Wembley, Londra (Anglia)