EURO 2024 în Germania. ZIUA 6

19 iun 2024 de Serghei Cipilencu

Ziua a 6-a a Campionatului European la Fotbal 2024 din Germania s-a încheiat. S-au jucat trei partide rezervate grupelor A și B. Duelul Croația - Albania a fost inaugural în această zi. Cele două reprezentative au arătat un joc echilibrat, cu multe ocazii la ambele porți. Echipa antrenată de brazilianul Sylvinho avea să deschidă scorul în minutul 11 prin golul marcat de mijlocașul Qazim Laci. La pauză selecționata Albaniei a mers la vestiare în statut de favorită la câștigarea meciului, dar în metanul secund, Modric și compania au răsturnat scorul pe tabelă într-un interval de timp foarte scurt. De 2 minute au avut nevoiei dicipolii lui Zlatko Dalić la mijlocul reprizei a 2-a, pentru a schimba soarta meciului și astfel în minutul 74, Andrej Kramaric marchează golul egalizator printr-un șut puternic din careul de 16 metri a portarului Thomas Strakosha, iar în minutul 76 urmează autogolul lui Klaus Gjasula. Însă nu a fost să fie, ghinionul a fost de partea jucătorilor din Croația, deoarece Albania egalează în minutul 90+5. Cele două naționale au împărțit câte un punct, prin urmare „vatreni” rămân pe ultima poziție în clasamentul grupei B, iar Albania se află pe poziția a 3-a. Avem desigur și prima echipă care s-a calificat în faza optimilor, este vorba de gazda competiției, Germania. „Bundesteam” a dispus fără emoții de naționala Ungariei cu 2-0. Jamal Musiala, tânărul de 21 de ani a spart gheața în meciul cu maghiarii, acesta a marcat în minutul 22 al primei reprize, reușind să marcheze al 2-lea gol consecutiv în cele două meciuri ale nemților la acest turneu final. Avantajul s-a mărit în metanul secund când căpitanul reprezentativei Germaniei, Iklay Gündogan a înscris un gol în minutul 67, în poarta echipei antrenate de internaționalul italian Marco Rossi. Ziua a 6-a s-a încheiat cu confruntarea Scoția - Elveția, unde ambele formații au demonstrat un joc ofensiv bun. Rezultautul partidei la final a fost de 2-2. Național Elveției nu suferă nici o înfrângere la acest turneu, și continuă să rămână pe poziția a doua în grupa A, în spatele Germaniei, iar scoțienii acumulează primul punct la EURO 2024, un fapt ce ar putea juca un rol foarte important în meciul decisiv din grupe cu naționala Ungariei.

Partida Grupei B:

Croația - Albania 2-2

Au marcat: Andrej Kramaric (74), Klaus Gjasula (autogol, 76) / Qazim Laci (11), Klaus Gjasula (90+5)

19 iunie 2024. Hamburg. Stadion: Volksparkstadion

Arbitru: François Letexier (Franța)

Asistenți: Cyril Mugnier și Mehdi Rahmouni (ambii, Franța)

Al 4-lea oficial: Sandro Schärer (Elveția)

Cartonașe galbene: Ivica Ivusic (în afara terenului, 87) / Elseid Hysaj (77), Mirlind Daku (90+3), Klaus Gjasula (90+7)

CROAȚIA: 1.Dominik Livakovic, 4.Joško Gvardiol, 6.Josip Sutalo, 7.Lovro Majer (25.Luka Sucic, 46), 8.Mateo Kovacic, 9.Andrej Kramaric (26.Martin Baturina, 84), 10.Luka Modric (c), 11.Marcelo Brozovic (15.Mario Pasalic, 46), 14.Ivan Perisic (19.Borna Sosa, 84), 17.Bruno Petkovic (16.Ante Budimir, 69), 22.Josip Juranovic

Rezerve: 12.Nediljko Labrovic, 23.Ivica Ivusic, 2.Josip Stanisic, 3.Marin Pongracic, 5.Marin Erlic, 18.Luka Ivanusec, 20.Marko Pjaca, 21.Domagoj Vida, 24.Marko Pasalic

Antrenor: Zlatko Dalić

ALBANIA: 23.Thomas Strakosha, 3.Mario Mitaj, 4.Elseid Hysaj, 5.Arlind Ajeti, 6.Berat Djimsiti (c), 7.Rey Manaj (19.Mirlind Daku, 85), 9.Jasir Asani (15.Taulant Seferi, 64), 10.Nedim Bajrami, 14.Qazim Laci (8.Klaus Gjasula, 72), 20.Ylber Ramadani (26.Arbër Hoxha, 85), 21.Kristjan Asllani

Rezerve: 1.Etrit Berisha, 12.Elhan Kastrati, 2.Iván Balliu, 11.Armando Broja, 13.Enea Mihaj, 16.Medon Berisha, 17.Ernest Muci, 18.Ardian Ismajli, 22.Amir Abrashi, 24.Marash Kumbulla, 25.Naser Aliji