• Support National Team

Igor Dobrovolski, la EURO 1992 și 1996

15 iun 2024 de Andrei Prodan

În perioada 14 iunie – 14 iulie, în Germania se desfășoară cea de-a XVII-a ediție a Campionatului European de fotbal. Singurul discipol al școlii moldovenești de fotbal care a participat la un turneu final al EURO este Igor Dobrovolski.

Igor Dobrovolski

După Campionatul Mondial din 1990 locul lui Valeri Lobanovski la cârma selecționatei Uniunii Sovietice l-a ocupat Anatoli Bîșoveț. Plasată în urna a 2-a la tragerea la sorţi pentru stabilirea grupelor preliminare ale CE-1992, URSS a nimerit într-o serie alături de Italia, Norvegia, Ungaria şi Cipru. Deoarece la turneul final se califica doar câștigătoarea grupei, „sbornaia” pornea la drum cu șanse reduse în disputa cu „Squadra azzurra” medaliată cu „bronz” la Mondialul recent încheiat și care avea în lot vedete precum Zenga, Maldini, F. Baresi, Mancini, Vialli, R. Baggio sau Schillaci.

Cu toate acestea naționala URSS a câștigat grupa, acumulând 13 puncte (pe atunci pentru victorie se acordau 2 puncte) fără a suferi vreo înfrângere (5 victorii și 3 remize). Italienii au clacat în special în meciurile cu Norvegia (1-2 și 1-1). Ambele întâlniri cu sovieticii s-au încheiat la egalitate (0-0). În cadrul preliminariilor Igor Dobrovolski a disputat două meciuri.

Astfel, în vara anului 1992, URSS urma să participe la cel de-al șaselea său turneu final al CE din istorie. Dar, pe 26 decembrie 1991, Uniunea Republicilor Sovietice Socialiste a încetat să mai existe.

Pentru a avea posibilitatea să participe la turneul final al EURO, Veaceslav Koloskov, președintele Federației de fotbal a URSS și vicepreședintele FIFA, a creat de urgență Asociația federațiilor de fotbal a CSI (Comunitatea statelor independente), care a fost afiliată la FIFA și UEFA. De asemenea, el a primit acordul federațiilor din Ucraina, Georgia și Belarus ca jucătorii lor să apere culorile selecționatei CSI.

Turneul final al Euro 1992 s-a disputat în Suedia. Echipa CSI, care evolua sub un steag alb pe care era inscripționată abreviatura C.I.S. (Commonwealth of Independent States), iar în loc de imn a ales „Oda bucuriei” lui Beethoven, a făcut parte din „grupa morții” alături de Germania (campioana mondială în exercițiu), Olanda (campioana europeană en-titre) și Scoția.

Igor Dobrovolski, în acea perioadă component al echipei elvețiene Servette Geneva, a fost convocat în ultimul moment, deoarece de la un timp se afla în conflict cu Anatoli Bîșoveț. Cu toate acestea el a fost unul dintre cei mai buni din formația sa, fiind integralist în toate meciurile și marcând singurul gol al echipei la acest turneu.

În prima partidă, disputată pe 12 iunie la Norrköping, CSI a întâlnit Germania. În minutul 64 Igor Dobrovolski a fost faultat în careu de către Stefan Reuter și tot el a realizat lovitura de la 11 metri. Nemții au egalat în ultimul minut de joc când Thomas Hässler e executat perfect o lovitură liberă. În minutul 70 arbitrul francez Gerard Biguet i-a arătat lui Dobrovolski cartonașul galben.

Următorul meci, cel cu Olanda, a avut loc peste trei zile la Göteborg și s-a încheiat nedecis, 0-0. De menționat că centralul danez Peter Mikkelsen n-a validat un gol perfect marcat de Marco van Basten. Omul meciului a fost portarul CSI-st Dmitri Harin.

După două meciuri disputate situația în grupă era următoarea: Germania și Olanda – câte 3 puncte, CSI – 2 puncte, iar Scoția n-a acumulat niciun punct.

Se părea că în meciul cu „armata de tartan”, care a pierdut orice șansă de calificare, echipa CSI nu va avea probleme. Dar deja în minutul 16 al partidei disputate pe 18 iunie la Norrköping scorul era 2-0 în favoarea scoțienilor. Au marcat Paul McStay și Brian McClair. Și în pofida presiunii formației CSI, Scoția a rezistat. Mai mult, cu șase minute înainte de final Gary McAllister a dus scorul la 3-0 după ce a transformat un penalty.

Euro 1992 s-a încheiat cu una dintre cele mai mari surprize din istorie. Titlul a fost cucerit de Danemarca (2-0, în finală cu Germania), care nici nu s-a calificat la turneul final. Câştigătoarea grupei în preliminarii a fost Iugoslavia, dar ea nu a putut participa la competiție din cauza sancţiunilor impuse de ONU în urma războiului civil ce cuprinsese ţara. Astfel, danezii au fost anunţaţi că sunt aşteptaţi în Suedia cu mai puţin de două săptămâni înainte de startul turneului final.

Igor Dobrovolski, evoluând deja pentru selecționata Rusiei, a participat și la turneul final al Campionatului European din 1996, care a avut loc în Anglia. În meciul Italia – Rusia, scor 2-1, disputat la 11 iunie pe stadionul Anfield din Liverpool, el a intrat pe teren în minutul 71 în locul lui Ilia Țîmbalar, acesta fiind singurul meci în care a jucat din cele 3 ale rușilor la acel turneu.

12 iunie 1992. Selecționata CSI înaintea meciului cu Germania. La mijloc, rândul de jos, Igor Dobrovolski. Al treilea din dreapta, rândul de sus, Vladimir Liutîi, viitorul antrenor al formației Rapid Ghidighici.