Fostul internațional moldovean, Igor Bugaiov își serbează astăzi a 40-a aniversare!

Admirăm dedicarea neîntreruptă și pasiunea pentru fotbal, ce au contribuit semnificativ la dezvoltarea sportului rege în țara noastră. Mulțumim pentru contribuția valoroasă și pentru tot efortul depus în promovarea fotbalului.

Federația Moldovenească de Fotbal, din numele întregii comunități fotbalistice, îi urează omagiatului multă sănătate, împlinirea tuturor obiectivelor și toate cele bune!

La mulți ani!

Igor Bugaiov s-a născut în oraşul Șahtî, regiunea Rostov, Federaţia Rusă. Părinţii săi s-au mutat cu traiul la Bender, unde Igor a început să joace fotbal. Din 1996 se antrenează la Şcoala Sportivă din Bender sub bagheta lui Pavel Zaiţev şi Valentin Pogrebnoi.

La 16 ani este inclus în lotul formaţiei Dinamo Bender, care ajunsese să joace în divizia a treia moldovenească. Igor reuşeşte să se evidenţieze prin jocul său în linia de atac, marcând în confruntările cu echipe la care jucau fotbalişti cu mult mai în vârstă şi mai experimentaţi. Dinamo termină campionatul fără înfrângeri şi promovează în Divizia „A” (divizia secundă).

La 11 august 2001 a debutat în divizia a doua a fotbalului molovenesc. La Bender, Dinamo a cedat cu scorul de 0-2 în fața celor de la Trachia Taraclia. Igor a intrat pe teren în minutul 87 în locul lui Vladimir Reazanov. În tur şi la începutul returului intra pe teren doar pentru 10-30 de minute, ca începînd cu luna aprilie 2002 să devină titular. Primul gol în Divizia „A” l-a marcat în poarta Universităţii Comrat, în deplasare, scor 1-1. Până la finalul campionatului a mai înscris în poarta echipelor Sheriff-2, Energetic Dubăsari şi ULIM Chişinău.

În sezonul 2004-2005 este invitat de Grigore Corzun, preşedintele clubului Tiligul, să joace la Tiraspol. A îmbrăcat pentru prima dată tricoul celor de la Tiligul în prima etapă contra concitadinei Sheriff. La 14 august a intrat pe teren în minutul 82, înlocuindu-l pe Leonid Tofan. Tiligul a pierdut cu 0-1. Acesta a fost debutul pe prima scenă a fotbalului moldovenesc. Primul gol la Tiligul şi în Divizia Naţională l-a înscris la 18 mai 2005, în poarta unei alte formaţii din oraş, FC Tiraspol. A evoluat doar în nouă meciuri în sezonul de debut în Divizia Națională, jucând mai mult pentru Tiligul-2, unde a reuşit să înscrie de şase ori.

La 7 octombrie 2005 îmbracă în premieră tricoul naţionalei de tineret. A fost un debut perfect. La Drammen, Moldova a învins selecţionata Norvegiei cu 2-1. Bugaiov a intrat pe teren cu cinci minute înainte de finalul jocului, înlocuindu-l pe Ţîgîrlaş. Peste patru zile, la meciul cu Italia, este titular. Antrenorul Boris Tropaneţ a avut încredere în tânărul jucător.

În turul sezonului 2005-2006 a jucat la Tiligul-Tiras, însă în iarnă se transferă la Cernomoreț Odesa, unde a debutat la 5 martie 2006 în partida cu Vorskla Poltava, fiind primul meci în Campionatul Ucrainei şi primul gol, după reușita din minutul 51. Cel de-al doilea gol la Odesa l-a marcat formaţiei Volîni Lursk, la 2 aprilie. Prima avertizare a primit-o în disputa cu Krivbass Krivoi Rog. La Cernomoreț a debutat în cupele europene. La 24 august 2006 a jucat în Cupa UEFA, în partida cu Visla, scor 1-1.

La începutul anului 2007 este convocat de selecționerul Igor Dobrovolski la naţionala Moldovei. A debutat pe stadionul „Lia Manoliu” din Bucureşri în amicalul cu Romania, pierdut cu 0-2. Primul meci în Preliminariile Campionatului European l-a jucat la Chişinău, pe 24 martie, când Moldova a remizat 1-1 cu Malta. În toamnă, Bugaiov a reuşit o serie de trei meciuri în care a marcat consecutiv la selecţionată. Toate meciurile au fost din cadrul Preliminarilor pentru EURO. La 12 septembrie a înscris golul victoriei în deplasare, cu Bosnia și Herțegovina, la 17 octombrie a transformat un penalty în poarta Maltei şi la 17 noiembrie a deschis scorul pe stadionul „Zimbru” în acea victorie istorică cu Ungaria 3-0, când la cârma naţionalei era Igor Dobrovolski.

La 7 iulie 2007, pe stadionul Cernomoreț din Odesa, a reușit prima sa triplă în cupele europene. Ucrainenii au învins cu 4-2 Șahtior Soligorsk din Belarus în Cupa UEFA Intertoto. Bugaiov a deschis şi închis scorul de pe tabela de marcaj a stadionului. Dar în campionat a jucat puţin, marcând dintr-un penalty în poarta echipei Karpaty Lvov.

Dacă la echipa de club nu avea parte de multe minute, la naţională treburile mergeau bine şi în 2008 îşi mai trece în cont două goluri în amicalele cu Kazahstan şi Lituania. A adunat la naţionala Moldovei 54 de prezenţe. După numărul golurilor marcate - 8, împarte locurile 3-5 cu Iuie Miterev şi Serghei Dadu.

De la Cernomoreț Odesa se transferă la Ceahlăul Piatra Neamţ, unde prinde nouă prezenţe în prima divizie românească, iar în vara lui 2008 semnează cu formaţia Ural Ekaterinburg, unde a debutat la 6 august. FC Rostov a învins noua echipă a lui ”Buga” cu 3-1, iar moldoveanul a intrat pe teren după pauză, în locul lui Dubrovin, care îşi marcase în propria poartă. Unicul gol la Ural l-a marcat în poarta dinamoviştilor din Barnaul, scor 3-1.

Se întoarce în Moldova, unde în primăvara lui 2009, în 7 meciuri la Academia, a înscris de 6 ori. A reuşit și o triplă, în acea victorie istorică cu Zimbru, scor 3-0. Şi Sheriff a încasat o dublă în acel sezon de la Bugaiov.

Nu se reţine mult acasă şi se întoarce în Ucraina la Metallurg Zaporojie, unde a jucat mai mult la tineret-rezerve.

În 2010 merge în campionatul Kazahstanului, la Lokomotiv Astana. Acolo înscrie două duble (cu Tsesna Almaty, în Cupă, şi cu Irtysh Pavlodar, într-un interval de doar 6 minute). A fructificat şi cele trei lovituri de la punctul cu var pentru echipa sa. În 2011, la Astana, înscrie prima triplă în campionatul Kazahstanului. La 15 octombrie 2011, în timp de 25 de minute a trimis de trei ori balonul în poarta formaţiei Aktobe. Şi-a mai trecut în cont şi două duble: cu Tobol Kostanai şi Kayrat Almaty. A câştigat Supercupa Kazahstanului, învingând formaţia Tobol Kostanai, după ce cu un an înainte câștigase și Cupa acestei țări.

Din 2012 şi până în 2015 evoluează la un alt club kazah – Tobol Kostanai, care l-a ofertat după meciul din Supercupă. Aici a marcat cinci duble: cu Zhetysu Taldy Kurgan, Vostok Usti Kamenogorsk, Akzhaiyk Uralsk şi Ordabasy Cimkent - de două ori. Putea fi şi a şasea dublă, dar a ratat un penalty cu Taraz în 2013. Şi totuşi în acel an a fost doar al doilea în topul golgheterilor. La Kostanai a jucat 94 de meciuri, însciind 22 de goluri. În Kazahstan, din 2010 și până în 2015, a apărut pe teren în 151 de meciuri, în care a marcat 40 de goluri. Este printre cei mai buni marcatori ai campionatului kazah de la 1992 și până în prezent.

Revine în Moldova în 2016, la FC Dacia, unde prinde și două partide în Liga Europei, cu Käpäz din Azerbaidjan, 0-0 şi 0-1.

În 2017 se întoarce în Kazahstan, la Irtîș Pavlodar, intrând în primul meci pe 18 iunie, când echipa sa a cedat formaţiei Taraz. La Pavlodar a deschis contul golurilor din Liga Europei. La 29 iulie a marcat golul victoriei în partida cu Dunav Ruse din Bulgaria. În meciul retur, Irtîș câştigă cu 2-0 şi merge mai departe unde a întâlnit puternica formație sârbă Steaua Roșie Belgrad. A fost 1-1 şi 0-2. Bugaiov a jucat în toate cele patru confruntări europene ale lui Irtîș.

În 2018 revine în Moldova și semnează cu Milsami Orhei, câștigând ”argintul” şi Cupa Moldovei cu această formaţie. În 2019 ajunge sub comanda lui Dobrovolski la Dinamo-Auto Tiraspol, iar în 2020 face parte din noul proiect FC Florești, care și-a câștigat dreptul de a juca în Divizia Națională. Și-a încheiat cariera în 2021.

În prezent, Igor Bugaiov este agent de jucători.