U19. Moldova - Azerbaijan. LIVE 19:30

10 iun 2024 de Serghei Cipilencu

Naționala de juniori Under 19 a Moldovei va disputa astăzi, 10 iunie, cel de-al treilea meci amical programat contra naționalei de juniori din Azerbaijan. Duelul va începe de la ora 19:30 pe stadionul Sheriff 2 din Tiraspol. Site-ul fmf.md va oferi informații în timp real despre meciul Moldova - Azerbaijan, iar postul de televiziune We Sport va transmite în direct confruntarea de pe stadionul Sheriff 2.

Echipa antrenată de Serghei Cebotari se va confrunta cu naționala U19 din Azerbaijan pentru a 4-a oară într-un meci direct. Prima partidă dintre cele două selecționate de juniori a fost în anul 2007, pe data de 31 octombrie, când băieții noștri au fixat un rezultat de 0-0 contra „țării focului”. Cele două formații au jucat alte două meciuri amicale la Complexul Sportiv Raional Orhei și pe stadionul Zimbru-2 din Chișinău pe data de 4 și respectiv 6 iunie 2021. În primul meci, Moldova a remizat cu Azerbaijan, scor de 1-1, iar golul tricolorilor în acel meci a fost marcat de Daniel Munteanu în minutul 84. În cea de-a doua partidă amicală, băieții noștri au învins cu scorul de 2-0, iar reușitele au fost trecute în contul lui Alexandru Vlas, în minutul 61 și Ilie Botnari în minutul 84 al partidei. Astfel, la capitolul duelurilor directe, reprezentativa U19 a Moldovei are o victorie și două remize contra naționalei din Azerbaijan. Golaverajul este în favoarea „tricolorilor”, 3-2.

Iată lotul convocat de Serghei Cebotari pentru acest turneu de pregătire și cele trei meciuri cu Turcia, Azerbaidjan și Kazahstan:

Portari: Eugeniu Blajenschi (US Palaiseau, Franța), Gabriel Tanas (FC Ceahlăul Piatra Neamț, România)

Fundași: Chiril Țap, Nicu Fortuna, Cristian Pruteanu (toți trei de la Academia Radu Rebeja-LIMPS), Alexandru Mardari (CF Ripollet, Spania), David Dimitrișin (FC Zimbru), Ivan Graminschii (St Patrick Athletic FC, Irlanda), Vlad Pascari (Dacia Buiucani), David Sîrbu (TSG Wieseck, Germania), Danil Andreiciu (FC Petrocub)

Mijlocași: Bogdan Popovici (FC Farul Constanța, România), Maxim Cîrnaț (FC Sheriff), Ovidiu David, Artur Sprinsean, Alexandru Mardari (toți trei, Academia Radu Rebeja-LIMPS), Paolo Sula (CF Montanesa, Spania), Daniel Catana (FC Ceahlău Piatra Neamț, România), Andrei Toma (FC Chambly Oise, Franța), Ion Ciobanu (Union Berlin, Germania)

Atacanții: Igor Sava (Seseña CF, Spania), Nicolae Sula (ДАК 1904, Slovacia), Sergiu Perciun (FC Torino, Italia), Sandu Roman (Dacia Buiucani)

Kazakhstan - 1 punct

Amintim că juniorii sunt în pregătiri pentru preliminariile Campionatului European U19, ediţia 2024/25, programate pentru această toamnă, iar în urma tragerii la sorți care a avut loc pe 3 mai, la sediul UEFA de la Nyon, naționala Moldovei a fost repartizată în grupa 7, în cadrul preliminariilor Campionatului European pentru juniori U19, ediţia 2024-2025, alături de selecționatele similare din Irlanda, Islanda și Azerbaidjan. Perioada și gazda turneului va fi anunțată ulterior.

U19. Lotul final al naționalei Moldovei pentru turneul...

U19. Turcia - Moldova. LIVE 19:30

U19. Turcia - Moldova 2-1

Under 19. Moldova - Kazakhstan. LIVE 19:30

U19. Moldova - Kazakhstan 2-2