Damașcan e pe val. Înscrie din nou în Elveția

04 apr 2024 de Sandu Grecu

Internaționalul moldovean, Vitalie Damașcan a marcat al doilea său gol pentru formația Lausanne, în Super Liga Elveției, prima divizie valorică. Damașcan a înscris golul victoriei echipei sale în meciul din etapa a 30-a a campionatului elvețian, contra grupării Servette (locul 2 în clasament), scor 2-1. Atacantul nostru a fost rezervă și a intrat pe teren în minutul 76, iar peste alte 8 minute a marcat golul care a adus 3 puncte echipei sale.

Damașcan înscrie în al 4-lea meci consecutiv. Internaționalul moldovean a marcat în partidele amicale ale naționalei Moldovei cu Macedonia de Nord 1:1 și Insulelor Cayman 4:0, apoi în etapa a 29 a campionatului elvețian contra echipei Lugano 1:3.

Chiar dacă a învins, Stade Lausanne Ouchy ocupă ultimul loc în campionatul Elveției, cu 23 de puncte, la 7 puncte distanță de penultima clasată, Grasshoppers.

Vitalie Damașcan (25 de ani) a jucat 36 de meciuri pentru Naționala Moldovei și a marcat 5 goluri.