LIVE. Cupa Moldovei Moldtelecom. Zimbru Chișinău - Milsami Orhei

03 apr 2024 de Reporter FMF

Zimbru Chișinău şi Milsami Orhei se întâlnesc astăzi, 3 aprilie, de la ora 16:00 în returul sferturilor de finală ale Cupei Moldovei Moldtelecom. Partida va fi transmisă în direct platforma media ligatv.md şi de postul de televiziune We Sport.

Zimbru – Milsami

3 aprilie. Chișinău, stadionul Zimbru

Arbitru: Andrei COJOCARU

Asistenți: Anatolie BASIUL și Ghennadi LISIȚA

Al 4-lea oficial: Viktor BUGHENKO

Zimbru Chișinău: 31.Iulian-Sebastian AGACHI, 3.Ştefan BURGHIU, 4.Nichita COVALI, 7.Constantin SANDU, 8.Jessie Jensen GUERA DJOU, 9.Marin CĂRUNTU, 11.Joao Paulino MOREIRA FERNANDES, 25.Alex-Mihai MISARĂȘ, 44.Denis FURTUNA, 69.Denys DEDECHKO, 77.Vladimir GHINAITIS

Rezerve: 35.Nicolae CEBOTARI, 2.Fode CAMARA, 10.Vlad RĂILEANU, 18.Ibrahima THERNA SOUMAH, 20.Emmanuel ALARIBE, 29.Alya SYLLA, 33.Mihail ŞTEFAN, 66.Justice Chigozirim OHAJUNWA

Antrenor: Lilian POPESCU

Milsami Orhei: 1.Emil TÎMBUR, 5.Yaroslav TEREKHOV, 6.Ion GHIMP, , 8.Henry Chimauchem OKEBUGWU, 10.Radu GÎNSARI, 11.Sorin CHELE, 14.Alexandar MILIC, 19. Igor LAMBARSCHI, 22.Mamadou Harouna KAMARA, 23.Vadim BOLOHAN, 25.Nabil KHALI

Rezerve: 12.Denis VORNIC, 31.Mihail CIOBAN, 4.Clinton BANGURA, 7.Daniel LISU, 13.Vasile LUCHIȚĂ, 16.Alexandru ANTONIUC, 17.Artiom PUNTUS, 20.Vadim PAIRELI, 21.Vladislav ZAVALIȘCA, 27.Vadim DIJINARI

Antrenor: Vladimir GUDEV

Gazdele au anunţat că intrarea la acest meci va fi gratuită.

Începând cu vara anului 2010, cele două formaţii au susţinut 49 de meciuri directe în campionat şi Cupa Moldovei. Milsami are 29 de victorii, Zimbru s-a impus de 10 ori, iar alte 10 meciuri s-au încheiat la egalitate.

Va fi a treia partidă consecutivă între Milsami şi Zimbru în decurs de o lună. Pe 3 martie, formaţia lui Lilian Popescu a câştigat cu 2-1 prima manşă a sferturilor de finală. Gazdele au deschis scorul prin muntenegreanul Aleksandar Milic în minutul 65, iar nigerianul Emmanuel Alaribe a restabilit egalitatea în minutul 72. Zimbru a dat lovitura de graţie în minutul 90+5. Ucraineanul Denys Dedechko a marcat direct din lovitură liberă. Cele două formaţii s-au duelat şi în prima etapă a fazei a doua. Confruntarea jucată pe 10 martie s-a încheiat cu scorul alb de 0-0.

Va fi a patra partidă între Zimbru şi Milsami în Cupa Moldovei. "Vulturii roșii" au cucerit trofeul în ediţia 2017/2018 chiar după o finală în faţa "galben-verzilor" cu scorul de 2-0. La fel, orheienii au eliminat formaţia din strada Butucului în sferturile de finală ale ediţiei 2021/2022. Partidă jucată la Chişinău s-a încheiat cu victoria lui Milsami, scor 3-0.

Gazdele traversează o formă excelentă. "Galben-verzii" au adunat 7 puncte în primele 3 runde şi aşteaptă cu încredere returul de astăzi chiar dacă nu au mai învins pe Milsami pe teren propriu în ultimele 10 meciuri. În ultima partidă de campionat, Zimbru a învins pe CSF Bălţi cu scorul de 3-0 datorită golurilor marcate de Marin Căruntu, Emmanuel Alaribe şi Joao Paulinho.

De partea cealaltă, Milsami nu a câştigat niciun meci oficial în 2024. Sub comanda lui Vladimir Gudev, orheienii au remizat cu Zimbru şi Sheriff în campionat, şi au pierdut cu CSF Bălţi în campionat şi cu Zimbru în cupă. Un meci de cupă are un specific aparte şi este mereu imprevizibil.

Regula golului marcat în deplasare nu mai este valabilă, iar în cazul unui succes la limită a lui Milsami în timpul regulamentar, partida va intra în prelungiri. Câştigătoarea acestei duble manşe va juca în semifinalei în compania câştigătoarea dublei manşe Victoria-Sheriff.

Cu aproximativ o oră înainte de startul partidei veți putea afla componențele de joc ale celor două formații, accesând această știre actualizată.