LIVE. Super Liga. FC Milsami - FC Zimbru

10 mar 2024 de Reporter FMF

Milsami Orhei și Zimbru Chișinău se întâlnesc astăzi de la ora 15:00 într-o partidă a primei etape a fazei a doua a Super Ligii moldoveneşti de fotbal. Partida de la Orhei va fi transmisă în direct platforma media ligatv.md şi de postul de televiziune We Sport.

Milsami - Zimbru

10 martie. Orhei, complexul sportiv raional

Arbitru: Daniel LUCA

Asistenți: Victor LUCHIȚA și Alexandru SAJIN

Al 4-lea oficial: Dumitru MUNTEAN

Milsami Orhei: 1.Emil TÎMBUR, 4.Clinton BANGURA, 5.Yaroslav TEREKHOV, 8.Henry Chimauchem OKEBUGWU, 10.Radu GÎNSARI, 11.Sorin CHELE, 14.Alexandar MILIC, 17.Artiom PUNTUS, 23.Vadim BOLOHAN25.Nabil KHALI, 27.Vadim DIJINARI

Rezerve: 31.Mihail CIOBAN, 6.Ion GHIMP, 7.Daniel LISU, 13.Vasile LUCHIȚĂ, 16.Alexandru ANTONIUC, 21.Vladislav ZAVALIȘCA, 22.Mamadou Harouna KAMARA, 32.Vitus AMOUGUI

Antrenor: Vladimir GUDEV

Zimbru Chișinău: 35.Nicolae CEBOTARI, 4.Nichita COVALI, 7.Constantin SANDU, 10.Vlad RĂILEANU, 18.Ibrahima THERNA SOUMAH, 20.Emmanuel ALARIBE, 25.Alex-Mihai MISARĂȘ, 30.Andrei MACRIȚCHII, 33.Mihail ŞTEFAN, 69.Denys DEDECHKO, 77.Vladimir GHINAITIS

Rezerve: 12.Iulian-Sebastian AGACHI, 2.Fode CAMARA, 3.Ştefan BURGHIU, 9.Marin CĂRUNTU, 21.Mihai MOROZAN, 23.David DIMITRIȘIN, 29.Alya SYLLA

Antrenor: Lilian POPESCU

Începând cu vara anului 2010, cele două formaţii au susţinut 48 de meciuri directe în campionat şi Cupa Moldovei. Milsami are 29 de victorii, Zimbru s-a impus de 10 ori, iar alte 9 meciuri s-au încheiat la egalitate. La Orhei, cele două formaţii s-au întâlnit până acum de 25 de ori. "Vulturii roșii" au 17 victorii, "galben-verzii" - 4, iar alte 4 meciuri s-au încheiat la egalitate. În prima fază a Super Ligii, Milsami s-a impus de fiecare data cu acelaşi scor de 1-0.

Va fi a doua partidă consecutivă între Milsami şi Zimbru în decurs de o săptămână. Pe 3 martie, formaţia lui Lilian Popescu a câştigat prima manşă a sferturilor de finală ale Cupei Moldovei Moldtelecom. Gazdele au deschis scorul prin muntenegreanul Aleksandar Milic în minutul 65, iar nigerianul Emmanuel Alaribe a restabilit egalitatea în minutul 72. Zimbru a dat lovitura de graţie în minutul 90+5. Ucraineanul Denys Dedechko a marcat direct din lovitură liberă.

Antrenorul orheienilor Vladimir Gudev a declarat după meciul de cupă că formaţia sa a fost deficitară la capitolul faze fixe, iar în săptămâna premergătoare va încerca să regleze acest aspect. La fel, căpitanul lui Milsami Vadim Bolohan ar putea reveni în primul 11 după ce nu a jucat în partida din 3 martie. Acesta s-a simţit rău, şi nu a putut evolua.

De partea cealaltă, Zimbru are un moral bun înaintea meciului de la Orhei. "Galben-verzii" au câştigat prima manşă din sferturile de finală ale Cupei Moldovei, iar cu câteva zile înainte de meci, trei dintre fotbaliştii oaspeţilor, Nichita Covali dar şi jucătorii din Guinea Fode Camara şi Alia Sylla au împărţit flori doamnelor şi domişoarelor cu ocazia Zilei Internaţionale a Femeii.

Partida de la Orhei va fi şi un duel al fotbaştilor convocaţi de Ştefan Stoica la naţionala de tineret pentru partidele cu Ungaria şi Ţările de Jos. Mijlocaşul Nihita Covali de la Zimbru îi va înfrunta pe mijlocaşii Daniel Lisu şi Sorin Chele de la Milsami.