Feminin(Competiții)

Fotbal feminin. Vineri, 26 ianuarie, se va desfășura turneul „E. Pusicov”

25 ian 2024 de Svetlana Tataru

Vineri, 26 ianuarie, începând cu ora 10:00, se va da startul Turneului tradițional „E. Pusicov," în incinta Complexului Sportiv Futsal Arena FMF din comuna Ciorescu. Acest eveniment își propune să aducă un omagiu memoriei primului antrenorul al selecționatei feminine de fotbal și, în același timp, să promoveze fotbalul feminin în Republica Moldova. În premieră, la acestă ediție vor avea loc meciuri cu participarea jucătoarelor junioare.

Turneul, organizat sub egida Departamentului de Dezvoltare Tehnică al FMF, va fi desfășurat conform Regulilor de joc Futsal. Meciurile vor avea o durată de 2 reprize a câte 12 minute fiecare, cu o pauză de 5 minute între reprize. Echipele participante sunt formate din jucătoare născute în anul 2009 - 2010, iar la această ediție sunt invitate să participe: Steaua Ialoveni, Real Succes - ȘS -11 Pudra Chișinău, CSF Anenii Noi 2020 - ȘS Anenii Noi și ȘS Bălți.

12:30 CSF Anenii Noi 2020 - ȘS Anenii Noi Real Succes - ȘS -11 Pudra Chișinău

Totodată, în paralel cu turneul junioarelor, se va desfășura și un turneu dedicat jucătoarelor senioare care au fost antrenate sau au jucat în echipele antrenate de Evghenii Pusicov, respectând aceleași principii de joc.

Formația care acumulează cele mai multe puncte după disputarea tuturor meciurilor va fi desemnată învingătoarea competiției. În premieră, la această ediție, vor fi oferite două cupe pentru echipele clasate pe locul I, câte una pentru fiecare categorie de vârstă.

Agarista CSF Anenii Noi este câștigătoarea ediției 2023. Echipa s-a impus în meciul decisiv cu Narta, scor 4-2.